Nawet dożywotnie więzienie za mowę nienawiści w internecie!

Opublikowano: 27.02.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2343

Rząd federalny Kanady planuje utworzyć Komisję ds. Bezpieczeństwa Cyfrowego, która będzie regulować działania firm zajmujących się mediami społecznościowymi „w celu zmniejszenia ryzyka wyrządzenia użytkownikom szkód w internecie”.

Minister sprawiedliwości Arif Virani przedstawił w poniedziałkowe popołudnie długo zapowiadaną ustawę o szkodliwej działalności w internecie, a utworzenie nowego organu regulacyjnego to tylko jedno z proponowanych środków.

Ustawa o krzywdzeniu w internecie przewiduje wysokie kary za wypowiadanie się w sieci w niewłaściwy sposób, a nawet dożywotnie więzienie za mowę nienawiści. Projekt ustawy może skutkować karą dożywotniego więzienia lub karą grzywny w wysokości 20 000 dolarów za wpisy, które rząd definiuje jako „mowę nienawiści” ze względu na płeć, rasy lub z powodu innych kategorii.

Nowe przepisy, zawarte w ustawie Bill C-63, mają na celu utworzenie nowego organu regulacyjnego usług mediów społecznościowych i powołanie rzecznika praw obywatelskich. Ma to przeciwdziałać krzywdom w rodzaju nielegalnego udostępnianie czyichś intymnych obrazów, w tym fałszywych obrazów stworzonych przez sztuczną inteligencję, a także treści wykorzystywanych do cyberprzemocy, nawoływania do samookaleczenia lub nawoływania do przemocy, terroryzmu, a także mowie nienawiści.

Prawo ma na celu przyznanie nowej Komisji ds. Bezpieczeństwa Cyfrowego uprawnień do „nakazywania usunięcia treści, które stanowią wiktymizację seksualną dziecka lub rewiktymizację osoby, która przeżyła”, a także intymnych zdjęć udostępnianych bez zgody danej osoby i innych treści. Firmy internetowe, zasadniczo muszą przestrzegać „obowiązku odpowiedzialnego działania” i usunąć taki materiał w ciągu 24 godzin.

Zgodnie z nową ustawą użytkownicy będą mogli złożyć skargę do samej platformy lub do nowego regulatora.

Rzekomi liberałowie znowelizują także kodeks karny, aby wprowadzić surowsze kary za istniejące przestępstwa związane z propagandą nienawiści, a także tak zmienią kanadyjską ustawę o prawach człowieka, Canadian Human Rights Act, aby uwzględnić mowę nienawiści w internecie za formę dyskryminacji.

W okresie poprzedzającym złożenie projektu ustawy przywódca konserwatystów Pierre Poilievre zasygnalizował swój sprzeciw, twierdząc, że rząd Trudeau weźmie na celownik wolność słowa w internecie, pod pretekstem troski o „dobro dzieci”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. rozrabiaka 27.02.2024 17:52

  “Ustawa o krzywdzeniu w internecie przewiduje wysokie kary za wypowiadanie się w sieci w niewłaściwy sposób”

  Ja dodam od siebie, że wszystkich lubię i nawet kiedy “oni” kradną i kłamią robią to w dobrej wierze : )

 2. Katarzyna TG 27.02.2024 19:00

  > Komisję ds. Bezpieczeństwa Cyfrowego

  Rosjanie mieli NKWD, Kanadyjczycy będą pod butem cyfrowego CzeKa. No jeśli to nie otworzy ludziom oczu to już chyba nic.

 3. emigrant001 27.02.2024 23:01

  obawiam się, że ludzie stali się już tak głupi, że nie rozumieją co wokół nich się dzieje lub ich to nie obchodzi.

 4. rozrabiaka 28.02.2024 00:31

  @emigrant001 “obawiam się, że ludzie stali się już tak głupi, że nie rozumieją co wokół nich się dzieje lub ich to nie obchodzi.”
  – ponad 50 procent wie, że elixir pomaga i jest smaczny a około 75% wyborców cały czas się uczy i nie może się zdecydować czy Pepsi jest lepsze od coca coli czy na odwrót?

 5. Katana 28.02.2024 09:41

  emigrant001
  Czemu głupi? Bo ich nic nie obchodzi.
  A czemu ich nic nie obchodzi? Bo są głupi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.