Samonaprawiające się samoloty

Opublikowano: 14.07.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 174

Wielka Brytania zaczyna bardzo poważnie myśleć nad przyszłym sposobem prowadzenia wojen w powietrzu. Koncern BAE Systems bada możliwość zbudowania futurystycznych technologii, takich jak samoloty, które będą się same naprawiać, czy myśliwce Transformery.

Dotychczas tego typu informacje dotyczyły raczej Stanów Zjednoczonych, które wciąż projektują i tworzą kolejne zaawansowane technologie wojenne. Okazuje się jednak, że Wielka Brytania nie pozostaje w tyle a plany BAE Systems mówią same za siebie. Koncern ma nadzieję, że niektóre z projektów uda się wprowadzić w życie do 2040 roku.

Wśród technologii jakie znajdują się obecnie w fazie projektowania jest samolot The Survivor, który w przypadku otrzymania obrażeń będzie w stanie automatycznie się naprawić jeszcze w locie. Wewnątrz maszyny znajdowałaby się specjalna ciecz, dzięki której wszelkie uszkodzenia zostałyby naprawione w ciągu kilku minut. W ten sposób samolot mógłby wykonywać i przetrwać nawet najbardziej niebezpieczne misje.

BAE Systems rozwija również koncepcję latających maszyn – Transformerów. W trakcie lotu funkcjonowałby on jako całość a zanim dotarłby do swojego celu, rozdzieliłby się na kilka mniejszych myśliwców, które mogłyby działać samodzielnie. Po zakończeniu swojej misji, Transformer ponownie połączyłby się w całość i powrócił do bazy.

Podobnie jak Stany Zjednoczone, brytyjski koncern pracuje nad bronią laserową, która zupełnie odmieni sposób prowadzenia wojen w powietrzu i będą one bardziej przypominać Gwiezdne Wojny. Systemy laserowe będą strzelać skoncentrowaną wiązką energii i mogą mieć zarówno charakter ofensywny jak i defensywny.

Rozważane jest również opracowanie specjalnych drukarek 3D, które potrafiłyby w szybkim tempie drukować bezzałogowce na pokładzie samolotu w trakcie misji. Kilka miesięcy temu, naukowcy z University of Sheffield’s Advanced Manufacturing Research Center (AMRC) zdołali wydrukować drona z tworzywa ABS i w ciągu 24 godzin był już gotowy do lotu. Czas produkcji musiałby jednak zostać jeszcze bardziej skrócony.

Autor: John Moll
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
obecny
Użytkownik
obecny

Też mi nowość. Ja mam sześcioletni telefon, co sam się naprawia.