Rosja przeprowadza kolejny test rakiety balistycznej

Opublikowano: 16.04.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1937

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o kolejnym udanym teście międzykontynentalnej rakiety balistycznej, przeprowadzonym z poligonu Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim. Ten najnowszy krok Kremla w programie zbrojeń jądrowych wywołuje poważne obawy wśród sąsiadów Rosji oraz społeczności międzynarodowej.

Według oficjalnych danych rakieta została wystrzelona w ramach „państwowych testów systemów rakietowych” mających na celu „potwierdzenie stabilności rakiet znajdujących się na wyposażeniu armii rosyjskiej”. Ministerstwo zapewnia, że test przebiegł pomyślnie, a głowica rakiety trafiła z dużą precyzją w cel na poligonie.

Doniesienia o próbie rakietowej pojawiły się już wcześniej, gdy mieszkańcy obwodów astrachańskiego i wołgogradzkiego zaczęli relacjonować niezwykłe ślady na niebie, sugerujące przelot niezidentyfikowanego obiektu. Podobne obserwacje odnotowano także w Iraku, Iranie i Armenii, co świadczy o zasięgu przeprowadzanego testu.

Rosja zamierza w nadchodzących latach znacząco zwiększyć liczbę tego typu prób, z czterech do ośmiu rocznie — poinformował w grudniu 2022 r. dowódca rosyjskich strategicznych sił rakietowych, Siergiej Karakajew. Testy mają odbywać się nie tylko w obwodzie astrachańskim, ale także w okolicach Murmańska na północy kraju.

Wzrost aktywności Rosji w zakresie testowania broni jądrowej budzi poważny niepokój wśród sąsiadów Federacji, a także na arenie międzynarodowej. Eksperci obawiają się, że eskalacja zbrojeń może doprowadzić do niebezpiecznego wzrostu napięcia w regionie i dalszej destabilizacji stosunków politycznych.

Kreml twierdzi, że testy są częścią rutynowej modernizacji rosyjskiego potencjału odstraszania nuklearnego. Jednak biorąc pod uwagę obecne relacje Rosji ze Stanami Zjednoczonymi i NATO, trudno nie postrzegać tych działań jako prowokacji i gry na eskalację konfliktu.

Społeczność międzynarodowa wzywa Moskwę do powstrzymania się od dalszych prób rakietowych i powrotu do konstruktywnego dialogu w celu zmniejszenia napięć. Zdaniem analityków, tylko dyplomacja i wzajemne ustępstwa mogą zapobiec niebezpiecznemu wyścigowi zbrojeń, którego konsekwencje mogłyby być katastrofalne dla całego świata.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 16.04.2024 16:03

    Cytat – “Jednak biorąc pod uwagę obecne relacje Rosji ze Stanami Zjednoczonymi i NATO, trudno nie postrzegać tych działań jako prowokacji i gry na eskalację konfliktu.”
    Wojna na ukrainie nie jest żadną prowokacją NATO tylko demokratyczna wojną o pokój:)
    Rozdawanie za darmo broni ukrom jest oznaką “poszanowania wolności”:) w wojnie o pokój:)
    Tak mówi telewizor:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.