Rząd zamierza walczyć z dyskryminacją homoseksualistów i „mową nienawiści”

Opublikowano: 26.05.2022 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1509

Gabinet premiera Mateusza Morawieckiego przyjął wczoraj „Krajowy Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2022-2030”. Do jego głównych założeń należą walka z dyskryminacją mniejszości seksualnych i narodowych oraz z „mową nienawiści”. Rządzący zamierzają w tym celu między innymi wdrożyć przepisy przyjęte wcześniej przez Unię Europejską.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyjaśnia w swoim komunikacie, że „głównym celem polityki równego traktowania jest wyeliminowanie dyskryminacji z życia społecznego w Polsce”. Jej podstawowym zadaniem ma być „oddziaływanie na tworzenie i stosowanie prawa oraz wpływ na zachowania społeczne tak, aby nie była naruszana zasada równego traktowania”.

Z tego powodu rząd zamierza dokonać między innymi przeglądu ustawy z 2010 roku o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, aby jej założenia zostały rzeczywiście wdrożone w życie.

Będzie to oznaczało walkę rządzących z „naruszaniem zasady równego traktowania, w szczególności ze względu na: płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Poza tym gabinet Morawieckiego zamierza uświadamiać społeczeństwo choćby poprzez współpracę z organizacjami pozarządowymi.

W przypadku rynku pracy będziemy mieć do czynienia ze „wspieraniem wyrównywania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy” i „promowaniem kobiet na stanowiskach kierowniczych”.

Szkoły mają natomiast wspomagać „rozwijanie pozytywnych relacji, kształtowanie postaw prospołecznych, altruistycznych, poszanowanie godności wszystkich osób i ich różnorodności”.

„Budowanie świadomości” wśród polskiego społeczeństwa będzie się z kolei odbywać poprzez kampanie społeczne. Ich podstawowym celem ma być „przeciwdziałanie dyskryminacji i kształtowanie tolerancji”.

To nie koniec. Dodatkowo rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy zobowiązał się do skuteczniejszego ścigania przestępstw związanych z „mową nienawiści”. Zresztą jej zwalczanie ma odbywać się także poprzez „promowanie języka opartego na szacunku i rzetelnych źródłach informacji”.

Na podstawie: gov.pl, wnp.pl
Źródło: Autonom.pl

12

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Tom 26.05.2022 10:27

  “rzetelnych źródłach informacji” – czyli tych uznanych za jedyne właściwe

 2. Admin WM 26.05.2022 14:39

  Coś kiepsko z tą rządową walką z dyskryminacją ze względów światopoglądowych – blokują strony z innymi poglądami niż wyznawanymi przez rząd.

 3. andi170 26.05.2022 15:05

  To nierząd ,banda oszustów a do tego podszyci komuną i robią wszystko co każe eurokołchoz i wójek sam-terrorysta.

 4. kolorowa mysz 26.05.2022 21:05

  Przecież zaraz się z tego wycofają po odblokowaniu pieniędzy z UE

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.