Rosyjskie ministerstwo chwali się robotami bojowymi

Opublikowano: 02.10.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2017

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało nagranie poświęcone Dniu Wojsk Lądowych. Składają się na niego kadry testów najnowszego rosyjskiego robota bojowego Nerechta i zrobotyzowanych systemów bojowych Uran-9.

„Zobaczycie także proces przygotowania przyszłych oficerów zmotoryzowanych dywizji strzeleckich w Moskiewskiej Wyższej Ogólnowojskowej Szkole Dowódczej, najciekawsze epizody niedawnych ćwiczeń, (…) zakrojone na dużą skalę ćwiczenia strzeleckich wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Uragan, SAU Akacja, BMPT Terminator oraz starty pocisków manewrujących systemów rakietowych Iskander” — czytamy w opisie do filmu.

Zrobotyzowany system Nerechta jest wyposażony w podwozie gąsienicowe, korpus opancerzony i mocowania do sprzętu specjalnego. Dla robota zostały opracowane trzy moduły: bojowy, transportowy oraz do wywiadu artyleryjskiego. Uran-9 jest przeznaczony do użycia przez wywiad, wsparcia ogniowego wojsk samochodowych oraz wykonywania zadań antyterrorystycznych.

Wóz opancerzony jest uzbrojony w 30-milimetrową armatę automatyczną i przeciwpancerne kierowane pociski rakietowe Ataka. W Rosji Dzień Wojsk Lądowych jest obchodzony 1 października. Prezydent Rosji Władimir Putin złożył życzenia składowi osobistemu i weteranom Wojsk Lądowych z okazji święta zawodowego, dziękując im za zapewnienie obronności kraju.

Tymczasem koncern „Kałasznikow” pokazał pracę modułu bojowego działającego pod kontrolą bojowej sztucznej inteligencji. Wideo zostało opublikowane na portalu „Kałasznikow Media”.

Autorzy nagrania prezentują jeden z trybów pracy, przy którym stacja skanuje sektor przestrzeni operacyjnej, rozpoznaje niebezpieczne obiekty, wskazuje typ obiektu (człowiek lub maszyna), podejmuje decyzję w sprawie koniecznej ilości strzałów gwarantującej likwidację i… przystępuje do dzieła.

Jak czytamy w opisie do nagrania, system może funkcjonować w trybie bojowego zdalnie sterowanego modułu, przekazując do dyspozycji operatora automat rozpoznawania i podświetlania celów, balistyczny kalkulator. Broń jest wyposażona w system hydrostabilizacji umożliwiający prowadzenie ognia w ruchu oraz dwuspektralną optykę, która pozwala wykorzystywać system o dowolnej porze dnia i nocy oraz w warunkach ograniczonej widoczności. „Pod kontrolą bojowej sztucznej inteligencji stacja może z powodzeniem pełnić zadania bez obecności człowieka operatora. Bojowa sztuczna inteligencja pełni funkcje identyfikacji i rozpoznawania celów, określa kolejność ich rażenia, wydaje rozkazy towarzyszącemu automatowi i decyduje o otwarciu ognia” — głosi oświadczenie.

Sztuczna inteligencja zbudowana jest w oparciu o sztuczne sieci neuronowe i może się doszkalać w procesie pracy. Stacja potrafi samodzielnie podejmować decyzję o wykluczeniu ze strefy rażenia obiektów nieprzedstawiających zagrożenia, na przykład zwierząt, co minimalizuje ryzyko ich rażenia.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o