„Rodzic nr 1” i „rodzic nr 2” zamiast matki i ojca?

Opublikowano: 15.01.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1530

Minister spraw wewnętrznych Włoch Luciana Lamorgese zapowiedziała, że do dowodów tożsamości osób poniżej 14. roku życia wrócą zapisy „rodzic numer jeden” i „rodzic numer dwa” zamiast tradycyjnego „matka” i „ojciec”. Tym samym minister powraca do zapisów, które funkcjonowały przed objęciem stanowiska szefa MSW Włoch przez Matteo Saliviniego. Nowe zapisy obejmą także wnioski o przyjęcie do szkoły.

Salvini zmienił w 2019 roku decyzję rządu Mateo Renziego z 2015 roku. Przywrócił tradycyjne definicje „ojca” i „matki” we włoskich dowodach osobistych osób niepełnoletnich, mówiąc wówczas, że będzie bronić naturalnej rodziny opartej na związku mężczyzny i kobiety. W rezultacie neutralne zapisy o rodzicu 1 i 2 zniknęły z dokumentów. „Przewiduje się ponowne wprowadzenie słów „rodzic 1” i „rodzic 2” w celu zapewnienia zgodności z ramami regulacyjnymi wprowadzonymi rozporządzeniem UE i przezwyciężenia problemów związanych z ochroną danych osobowych, które pojawiły się po zmianach z 2019 roku” – mówiła szefowa włoskiego MSW w Izbie Deputowanych.

Lamorgese zwróciła uwagę, że sformułowanie ojciec i matka w cyfrowym dowodzie tożsamości spowodowało poważne problemy z punktu widzenia ochrony danych osobowych i małoletnich w przypadkach, gdy podmiotom sprawującym władzę rodzicielską nie można przypisać roli ani matki, ani ojca, pisze „Reppublica”.

Salvini, lider opozycji z prawicowej Ligii Północnej, wyraził dezaprobatę dla pomysłu za pośrednictwem Twittera. Z oburzeniem napisał, że rząd spośród tylu problemów, które trapią Włochy jest zajęty zniesieniem pojęć „matka” i „ojciec” na dowodach osobistych nieletnich, aby zastąpić je „rodzicem 1” i „rodzicem 2”. „Im szybciej ten rząd odejdzie, tym lepiej” – podkreślił Salvini.

We Włoszech małżeństwa osób tej samej płci nie są legalne. W lipcu 2015 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał orzeczenie, zgodnie z którym włoskie władze musiały uznać związki między osobami tej samej płci. W dokumencie odnotowano, że związek cywilny byłby „najwłaściwszym” sposobem uznania związku par homoseksualnych. W styczniu 2017 roku Włoski Najwyższy Sąd Kasacyjny po raz pierwszy orzekł, że małżeństwo homoseksualnej pary Włochów, które zostało zawarte za granicą, jest legalne.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.