Robotyzacja jednostek lądowych armii amerykańskiej

Opublikowano: 26.01.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 7

Po raz pierwszy usłyszeliśmy od wysokiej rangi amerykańskiego wojskowego, że strategia długoterminowa US Army zakłada, że do roku 2030 cześć siły bojowej USA, będzie polegała na wykorzystaniu robotów pola walki. Uzbrojone maszyny jeżdżące lub kroczące już teraz są testowane w walce w Afganistanie.

Lotnictwo zostało już obecnie w dużej mierze zrobotyzowane, a wykorzystanie bezzałogowców jest tak powszechne, że niektórzy złośliwi nazywają amerykańskiego prezydenta Obamę, „królem dronów”. Generał Richard Cone, ujawnił właśnie, że Stany Zjednoczone zamierzają zrobotyzować również siły naziemne.

Trend ten tłumaczony jest tym, że wyszkolenie żołnierzy kosztuje bardzo drogo, dlatego z ekonomicznego punktu widzenia warto inwestować w automatyzację pola walki. Cone zapowiedział wyposażenie w uzbrojone roboty podstawowych jednostek uderzeniowych. Na wyposażeniu maja się znaleźć gąsienicowe systemy takie jak MAARS, które są uzbrojone w karabiny maszynowe i mogą działać autonomicznie lub być zdalnie sterowane. Dzięki wykorzystaniu takich technologii ma się udać zmniejszenie liczebności armii przy jednoczesnym zachowaniu jej zdolności bojowych.

Rozwojem konstrukcji, które będą mogły być wykorzystane przez armię zajmuje się amerykańska agencja DARPA. Jednym z przykładów robotów przyszłego pola walki jest BigDog, zwany też kolokwialnie mułem. Jest to robot kroczący stworzony przez firmę Boston Dynamics, która została ostatnio kupiona przez korporację Google. Oficjalnie ma to być urządzenie transportujące zaopatrzenie, ale z łatwością można sobie wyobrazić stada takich mułów z bronią, które działając autonomicznie będą wykonywać misje zarządzane z bezpiecznego biura na innym kontynencie.

Robotyzacja armii wydaje się obecnie czymś nieuniknionym, a wizja konfliktu, w którym po obu stronach walczą roboty może się ziścić szybciej niż wyobrażali to sobie autorzy scenariuszy i książek science fiction.

Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

Kreacji/Bogu dzięki za Apophisa!