Radzieckie pomniki trafią do Muzeum Zimnej Wojny

Opublikowano: 22.07.2017 | Kategorie: Historia, Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 950

Najnowsza wizja historyków z IPN jest taka, żeby „komunistyczne” pomniki trafiały do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku w woj. zachodniopomorskim. Ekspozycja ma być otwarta w ciągu roku. Dwie tablice już tam trafiły.

“Chcielibyśmy w obiektach po byłym magazynie armii radzieckiej, gdzie przetrzymywane były głowice jądrowe, nie tylko umieścić pomniki, ale też pokazać trudne relacje polsko-radzieckie, m.in. wojnę w latach 1919-1921, inwazję z 17 września 1939 r. czy zbrodnię katyńską” — oświadczył doktor Paweł Skubisz, dyrektor oddziału IPN w Szczecinie.

Relacje „polsko-radzieckie” będą jednak ukazane jednostronnie — zgodnie z wizją PiS.

“Chcemy pokazać, że Polska była terenem zewnętrznym imperium sowieckiego, gdzie były lokowane obiekty, na które Polacy nie wyrażali zgody. Było tak zarówno w przypadku schronów atomowych, jak w Podborsku, jak i pomników oraz obelisków sowieckich. Kontestowano ich obecność w przestrzeni publicznej, oblewano farbą i benzyną, urządzano akcje happeningowe, ulotkowe. Chcemy pokazywać to przez indywidualne losy, często młodych ludzi, którzy zapłacili bardzo poważną cenę za swoją antysowiecką postawę” — twierdzi Skubisz, a wtóruje mu szef IPN Janusz Szarek: “Muzeum Zimnej Wojny pokazuje, jak byliśmy zależni od ZSRR. Dlatego nie możemy takich obiektów jak pomniki „wdzięczności” armii sowieckiej tolerować w przestrzeni publicznej.”

Do muzeum trafiły już dwa eksponaty „wyklęte”: to tablice poświęcone funkcjonariuszom milicji poległym w rejonie Bolesławca w latach 1945-1950. Na jednej z nich znajduje się napis: „Funkcjonariuszom MO i Straży Obywatelskiej poległym w obronie porządku i ładu publicznego w latach 1945-1950 społeczeństwo ziemi bolesławickiej”, na drugiej znajdują się nazwiska 18 osób „poległych w służbie ojczyzny” w tamtych czasach. Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa, dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji Krzysztof Musielak 5 lipca rozesłał pismo nakazujące zdjęcie tablic upamiętniających funkcjonariuszy z ubiegłego ustroju do wszystkich komend wojewódzkich. One tez zapewne trafią do Podborska.

Ekspozycja stała z pomników skazanych na zesłanie ma ruszyć za rok. Zajmie miejsce 300 hektarów.

PiS powtarza w tej chwili pomysł poprzedniej ekipy z IPN mianowanej przez polityków Platformy. Tamci również chcieli „komunistyczne relikty” składować w jednym miejscu — w Bornem Sulinowie. Nie ma więc co łudzić się, że opozycja przeciwstawi się dekomunizacji przestrzeni publicznej i uratuje zdejmowane tablice oraz pomniki.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. brzeszczot 22.07.2017 14:31

    I dobrze,wreszcie te straszydła znikną z ulic a będzie można je pooglądać jako relikty w muzeach:)teraz czas na pomniki jp2 i odkatoliczenie Polski.

  2. Szaman 22.07.2017 15:31

    kretynizm i jeszcze raz kretynizm. Miasta przez to stają się ośrodkami kultury że na ich terenie znajdują się pomniki i zabytki z każdej epoki, nawet tej niechlubnej. Idąc ulicą i mijając pomnik młodzi(i nie tylko) ludzie mają szansę zadać sobie pytanie kogo albo co on przedstawia, kim ten człowiek, to wydarzenie było i kiedy się to wydarzyło. To historia na żywo. Koncentrowanie tego wszystkiego w jednym miejscu i to jeszcze zestawienie w taki jednoznaczny sposób to wyrwanie tego z kontekstu i zakłamywanie historii . Nie ważne czy pomnik przedstawia bohatera czy zbrodniarza ale jest świadectwem historycznym jakiejś epoki. Potem mamy debilnych ludzi którzy o pewnych rzeczach nawet nie słyszeli bo a to jedni a to drudzy wymazują to z podręczników.

    Jak że łatwo potem takim jednostronnie ukierunkowanym ludkiem sterować ;]

  3. maciek 23.07.2017 00:53

    to skandal. Powinny trafić tam gdzie trafiły pomniki III Rzeszy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.