Przetoka przeduszna

Opublikowano: 29.05.2017 | Kategorie: Publicystyka, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1416

Bardzo niewielu (mniej niż 0,5%) ludzi w Polsce rodzi się z dziwnym otworkiem w skórze, który pojawia się czasami na krawędzi chrząstki tworzącej małżowinę uszną. który zazwyczaj nie sprawia kłopotu, choć czasami trzeba interwencji chirurga. Ogromna większość z nas nie wie i nawet nigdy nie słyszała o istnieniu tworu, który lekarze nazywają przetoką przeduszną. Zwykle nie stanowi ona problemu, jednak czasem prowadzi do utworzenia się pod skora torbieli i zakażenia bakteryjnego (przeważnie gronkowcowego), które może penetrować głębiej, aż do uszkodzenia słuchu. Wtedy potrzebne jest wycięcie całej przetoki wraz z nabłonkiem wyściełającym jej ukryte wnętrze. Problemem bywa wtedy określenie kształtu i przebiegu utworzonej pod skórą jamy.

Przetoka przeduszna określana również jako zachyłek, dołek lub torbiel jest drobną wadą rozwojową powstałą we wczesnym okresie życia płodowego. Powstaje w czasie kształtowania się małżowiny usznej jako wynik niepełnego połączenia trzech wzgórków ogonowych I łuku skrzelowego z trzema wzgórkami głowowymi II łuku skrzelowego. Choć łuki skrzelowe kojarzą się (słusznie) z rybami, to pojawiają się u wszystkich kręgowców na jednym z etapów rozwoju: u płazów w stadium kijanki, u organizmów wyższych systematycznie – w stadium rozwoju embrionalnego. W większości przypadków przetoka przeduszna występuje tylko po stronie prawej, jest zrośnięta z przednią odnogą obrąbka małżowiny, kończy się ślepo lub jest zakończona torbielą w tkance podskórnej na zewnątrz od ślinianki przyusznej. W niektórych przypadkach obserwuje się ją obok obu małżowin usznych. Obustronne przetoki (często występują rodzinnie i współistnieją z wadami małżowiny, słuchu i nerek) są wadą uwarunkowaną genetycznie, dziedziczoną autosomalnie dominująco z niepełną (85%) penetracją.

W czasie rutynowego badania lekarskiego przetokę stwierdza się u około 0,1% osób rasy białej aż do 10% u rasy czarnej. W niektórych kulturach przypisuje się jej szczególne znaczenie – w Etiopii uważa się, że jest oznaką świetnego zdrowia i większego wigoru biologicznego. W rzeczywistości jednak ten mały otwór bywa czasami związany z pojawianiem się poważniejszych wad rozwojowych – zespołu oskrzelowo-uszno-nerkowego BOR (Branchio-Oto-Renal Syndrome), niedosłuchu, wad oka, nerek, zespołu oskrzelowo-usznego BOS (Branchio-Otic Syndrome), tetralogii Fallota czy zespołu Beckwitha-Wiedemanna BWS (Becwith-Wiedemann syndrome).Są to jednak wyjątkowo rzadkie przypadki i zwykle przetoka przeduszna pozostaje po prostu nietypową cechą ludzkiej urody. Ten rodzaj zaburzenia rozwojowego jako pierwszy opisał Van Heusinger w 1864 roku.

Autorstwo: Bogusław Jeznach
Źródło: NEon24.pl


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.