Przedwyborcze szaleństwo

Opublikowano: 10.09.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2118

Uczestniczące w kampanii wyborczej partie polityczne postanowiły odkryć karty i przedstawiły swoje propozycje programowe. Od lewa do prawa sypią się obietnice, trwa licytacja, kto da więcej i kto jest lepszym wujkiem. Nikt nie mówi o kosztach, będziecie zarabiać dużo, nie płacić podatków, a najlepiej (Lewica) gdyby praca stopniowa zanikała, bo po co pracować, państwo zapewni byt bez pracy. Przedstawmy w skrócie sobotnie obietnice.

Najpierw PiS: program socjalny „800 plus”, bezpłatne autostrady, bezpłatne leki dla seniorów i dla młodzieży od urodzenia do 18 lat, „przyjazne osiedle”, czyli remonty osiedli z tzw. wielkiej płyty, program poprawy jakości posiłków w szpitalach „dobry posiłek”, emerytury stażowe: 38 lat dla kobiet, 43 dla mężczyzn, średnia pensja 10.000 złotych.

PSL-Trzecia Droga: milion nowych mieszkań, rodzinny PIT, inwestycje w zieloną energię, dwie handlowe niedziele w miesiącu, akademik za jeden złoty. Ten program można uznać za w miarę umiarkowany, ale za to mamy ideologiczny postulat przyspieszenia zielonej rewolucji, co jak wiemy jest gospodarczym samobójem.

Niektóre postulaty Lewicy: ułatwienie organizowania się w związki zawodowe, za każdy dzień opóźnienia pensji, pół procent pensji w górę, 20-procentowa podwyżka w budżetówce, system waloryzacji dla wszystkich pracowników budżetówki, zakaz bezpłatnych staży – wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na stażach, 35-godzinny tydzień pracy.

I na koniec PO i jej nowa programowa twarz: podniesienie zasiłku pogrzebowego z 4 tysięcy do 6450 zł (która sama obniżyła za swoich rządów), podniesienie kwoty z Funduszu Alimentacyjnego z 500 do 1000 zł, podwyższenie renty socjalnej do wysokości minimalnego wynagrodzenia, zlikwidowanie „pułapki rentowej”: osoby z niepełnosprawnością będą mogły pracować bez utraty renty, bon opiekuńczy w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia dla aktywnych zawodowo opiekunów, system usług asystenckich dla osób niesamodzielnych, 600 zł dopłaty na wynajem mieszkania dla młodych, kredyt z oprocentowaniem 0% na zakup pierwszego mieszkania, przywrócenie finansowania telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Charakterystyczne, że żaden z komitetów nie zakwestionował zbrojeniowego szaleństwa PiS, mimo że niektórzy ekonomiści i emerytowani generałowie ostrzegają, że to droga donikąd i rujnowanie budżetu, że zapłacą za to przyszłe (a może i obecne) pokolenia, i że taka masa sprzętu nie jest Polsce potrzebna, nawet biorąc pod uwagę obecny stan bezpieczeństwa naszego regionu. Zbrojenia Kaczyńskiego i Błaszczaka, jak się okazało, to tabu. Bezpieczniej jest obiecać wszystko. Prezes Kaczyński, ot tak sobie, zadeklarował – średnia pensja 10 000 złotych, a co? Tusk licytował ostro i nie był gorszy.

Co w takiej sytuacji zrobi elektorat? Skro wszyscy dają za darmo wszystko, a nawet nie bardzo trzeba się przepracowywać, to pozostają kwestie ideologiczne, pozostają emocje, przekonanie wyborców, kto jest faszystą a kto zdrajcą, kto agentem Putina, a kto agentem Berlina, kto chce mordować kobiety, a kto dzieci, itp. I na tym polu licytacja będzie jeszcze ostrzejsza, już zresztą trwa.

Autorstwo: Jan Engelgard
Źródło: MyslPolska.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. emigrant001 10.09.2023 13:26

  Dobrobyt na kredyt był kiedyś za Gierka. Teraz jest wersja 2.0. Wiadomo jak to się skończy (tak jak kiedyś:) ale póki szaleństwo trwa, wszyscy są zadowoleni:) Kac będzie ogromny. Trudno sobie wyobrazić wysokość jutrzejszych podatków w kraju gdzie już są bardzo wysokie podatki od podatków:)

 2. pikpok 10.09.2023 13:51

  Gierek wybudował za to zakłady i huty które oni oddali za grosze. Wtedy żyliśmy z produkcji, którą można było rozwijać, dziś żyjemy na kredyt.

 3. emigrant001 10.09.2023 16:20

  Najlepsze i wówczas (za Gierka) arcypotrzebne było wybudowanie 12 mln mieszkań dla powojennego wyżu demograficznego. Może i na kredyt ale było to niezbędne. Kredyt wyniósł 24 mld USD. Wybudowano 1000 szkół, wszystkie działajace dziś elektrownie, mnóstwo fabryk. Był to progress tak niesamowity, że wręcz niewiarygodny. Dziś zarządcy polskiego bantustanu zadłużyli kraj na 2 bln zł czyli około 465 mld USD (a to nie koniec) w zamian za 3800 km dróg:) Wychodzi ponad 8 mld USD za kilometr:) 29 października 2012 roku poinformowano o spłacie całego długu z tzw. „czasów Gierka”. Przy obecnej wysokości długu spłata nie jest już możliwa:)

 4. Stanlley 10.09.2023 20:43

  Skoro Polsce nic nie grozi – to czemu elity ze swoimi dzieć spiep… znaczy się wyjeżdżają w pośpiechu za granicę?

 5. Arkadi Nicpoń 12.09.2023 05:01

  Niezależny dziennikarz Maciej Maciak od lat mówi, że wszystkie obecne frakcje sejmowe realizują plany wielkich zagranicznych korporacji i banków. Powoli , małymi krokami wciągają nas w wojnę i dlatego nie mówią nic o zbrojeniach i potężnych kredytach na armie. Dlatego Maciej Maciak założył Ruch Dobrobytu i Pokoju, który celowo jest bardzo przemilczany w mediach głównego nurtu.

 6. Arkadi Nicpoń 12.09.2023 05:02

  Niezależny dziennikarz Maciej Maciak od lat mówi, że wszystkie obecne ugrupowania w sejmie realizują plany wielkich zagranicznych korporacji i banków, są dogadane. Powoli , małymi krokami wciągają nas w wojnę i dlatego nie mówią nic o zbrojeniach i potężnych kredytach na armie. Dlatego Maciej Maciak założył Ruch Dobrobytu i Pokoju, który celowo jest bardzo przemilczany w mediach głównego nurtu.

 7. Drnisrozrabiaka 12.09.2023 07:41

  Artykuł wydaje się rozmyślnie przemilcza jakie kolwiek alternatywy, aby w elektoracie antysystemowym wzbudzić negatywne emocje i braku nadzieji, aby się poddać i zrezygnować.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.