Protestują przeciw „obchodom urodzin Hitlera”

Opublikowano: 18.04.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1302

Wykład o nazistach, który zaplanowano w poznańskim Teatrze Ósmego Dnia spotkał się z falą krytyki i oburzeniem ze strony rodzin ofiar obozów koncentracyjnych i organizacji żydowskich. Imprezie zarzucano, że będą to „obchody urodzin Hitlera”.

Wydarzenie, które miało się odbyć 20 kwietnia w Teatrze Ósmego Dnia (teatr alternatywny działający w centrum Poznania od 1964 roku) zostało opisane jako performatywny wykład Marka S. Bochniarza „Olimpijski romans” w 83. rocznicę premiery „Olimpiady” Leni Riefenstahl i 132. rocznicę urodzin Adolfa Hitlera, z cyklu „Naziści poza mitem geniuszy zbrodni” – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Kontrowersyjna zapowiedź wywołała oburzenie m.in. Alicji Kobus, przewodniczącej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu, która – jak pisze „GW” – podkreśliła, że jest to skandaliczne, godzi w pamięć ofiar i krzewi nienawiść w społeczeństwie i wysłała w tej sprawie list do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, którego fragment przytacza gazeta:

„Tak skandaliczne wydarzenia, jak te organizowane przez Teatr Ósmego Dnia, godzą w pamięć o ofiarach, niszczą dotychczasowy dorobek naszej pracy oraz krzewią nienawiść w społeczeństwie, przywołując najgorsze demony przeszłości” – napisała Alicja Kobus.

Kolejny list protestacyjny do władz Poznania, Ministerstwa Kultury i Muzeum Auschwitz-Birkenau skierowali członkowie Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, którzy napisali, że skandaliczny jest już sam tytuł wykładu. Protest przeciwko realizacji spektaklu na cześć Adolfa Hitlera w 132. rocznicę jego urodzin 20.04.2021 r. został opublikowany na Twitterze organizacji. W kolejnym tweecie pojawił się zrzut ekranu ze strony na Facebooku, która promowała imprezę w poznańskim Teatrze.

Stowarzyszenie zażądało podjęcia interwencji i pociągnięcia do odpowiedzialności dyrektorki teatru za to, że pozwoliła, żeby taki spektakl znalazł się na afiszu. „Wstyd, hańba, kłamliwa i obłudna polityka, pseudokultura!” – podkreślono. „Skandalem nazwać trzeba plan wygłoszenia wykładu w dniu urodzin zbrodniarza – mordercy Polaków, zniszczeń, pożogi, nieszczęść i zagłady. W imieniu naszych bliskich – polskich Ofiar zbrodni za które odpowiada Adolf Hitler – stanowczo protestujemy przeciwko obchodom urodzin Hitlera w Teatrze Ósmego Dnia – poznańskiej instytucji „kulturalnej”, utrzymywanej z podatków poznaniaków” – zaznaczyło Stowarzyszenie w liście.

Organizatorzy wykładu odpierają zarzuty i tłumaczą, że doszło do nieporozumienia. Marek S. Bochniarz wyjaśnił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, że wykład, jak wszystkie wydarzenia z tego cyklu miał mieć charakter antyfaszystowski, a sama formuła miała pokazać maszynę propagandową nazistów. „Wydarzenia w cyklu „Naziści poza geniuszem zbrodni” odbywają się w formule antyrocznic. Ten wykład – jak i cały cykl – powstał z oburzenia na określanie Leni Riefenstahl mianem wybitnej artystki, co ma – ku zdziwieniu autora wykładu – miejsce również i w Polsce – czytamy na stronie wydarzenia na „Facebooku”.

Dodano, że chodzi o nazistowską reżyserkę, która wybrała na dzień premiery swojego filmu „Olimpia” dzień urodzin Hitlera. Jak podkreślają organizatorzy, właśnie z tej perspektywy film powinien być dziś interpretowany, „zawsze w kontekście zaangażowania nazistów w jego produkcję i ich obecności na ekranie”. Głos zabrała też dyrektorka teatru Małgorzata Grupińska-Bis, która podkreśliła, że w czasach, kiedy „okropna hydra rasizmu i chorego nacjonalizmu podnosi swoją głowę” bardzo ważne jest, żeby zademonstrować, „źródła, przebiegu i konsekwencji zbrodniczych działań niemieckich nacjonalistów”. „Stanowczo zaprzeczamy i sprzeciwiamy się stwierdzeniu, że Teatr Ósmego Dnia świętuje urodziny Hitlera i Mengele!” – zaznaczyła Małgorzata Grupińska-Bis w komentarzu dla „GW”.

Jak przekazano, po udzieleniu wyjaśnień Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu wycofała swój protest. Ostatecznie nie doszło też do samego wydarzenia. Teatr odwołał wszystkie imprezy do 25 kwietnia ze względu na przedłużenie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. zxcv 18.04.2021 14:58

    Dziwnym trafem nikt komunistów nie ściga.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.