Polsko-litewskim gazociągiem GIPL popłynął gaz

Opublikowano: 16.11.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1537

Część polski-litewskiego gazociągu GIPL została już wypełniona gazem, informuje służba prasowa litewskiego operatora systemu przesyłowego gazu Amber Grid.

W komunikacie podkreślono, że gaz ziemny wpompowano do pierwszych 35 km rurociągu. Następnie na odcinku od tłoczni gazu Jauniūnai w rejonie Szyrwinckim do Elektrny rozpoczęto prace rozruchowe. Do końca roku planuje się wypełnić gazem znaczny odcinek GIPL o długości 72 kilometrów.

„Wypełnienie gazociągu pierwszym gazem daje możliwość zakończenia o czasie szeregu innych zaplanowanych prac, co pozwoli osiągnąć cele na ten rok – wykonać 60% robót budowlanych GIPL i ukończyć projekt do końca 2021 roku”, oświadczył dyrektor generalny Amber Grid Nemunas Biknius. Podkreślił też, że projekt jest zrealizowany w 52%.

Ponadto, w zeszłym tygodniu dostarczono na Litwę wszystkie rury potrzebne do budowy gazociągu. Wykonała je i dostarczyła polska firma Izostal. Koszt rur na 165 kilometrów gazociągu to 26,4 mln euro.

Polsko-litewski gazociąg ma być wybudowany do końca 2021 roku. Projekt jest realizowany od początku tego roku, ułożono już 111 kilometrów rur.

Całkowita wartość inwestycji wynosi około 500 mln euro, a Unia Europejska finansuje do 60% kosztów inwestycji. Projekt razem z Amber Grid realizuje polska firma Gaz-System. Po przyłączeniu GIPL w stronę krajów bałtyckich będzie można transportować do 27 terawatogodzin rocznie, w stronę Polski do 21 terawatogodzin rocznie, a rynki gazu krajów bałtyckich będą częścią wspólnego gazowego rynku Unii Europejskiej.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.