Polska uchodzi za „postępową” i „nowoczesną”

Opublikowano: 12.10.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 780

Oficjalne dane UE potwierdzają, że nasz kraj jest najbezpieczniejszym państwem dla kobiet na terenie całej Wspólnoty. Różnice pomiędzy zarobkami kobiet i mężczyzn są jednymi z najniższych w Europie, a odsetek kobiet wśród menedżerów jest jednym z najwyższych na świecie. Polska powinna być przykładem dla naprawdę wielu państw, które w powszechnej opinii uchodzą za “postępowe” i “nowoczesne”.

Jeśli chodzi o zachowanie nietykalności cielesnej i seksualnej Polska jest dla kobiet najbezpieczniejszym państwem w całej UE. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej (European Union Agency for Fundamental Rights).

W naszym kraju jedynie 19 proc. przedstawicielek płci pięknej doświadczyło w ciągu swojego życia przemocy fizycznej lub seksualnej. O wiele gorzej statystyki te prezentują się w przypadku “postępowych” państw Europy Zachodniej. W Niemczech 35 proc. kobiet jest ofiarami przemocy. W Luksemburgu – 38 proc. We Francji i Wielkiej Brytanii po 44 proc. populacji kobiet doświadczyło przemocy. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Holandii – 45 proc., Szwecji – 46 proc. oraz Finlandii – 47 proc. Najgorzej w Unii Europejskiej jest pod tym względem w Danii, gdzie aż 52 proc. kobiet padło ofiarą przemocy fizycznej lub seksualnej.

W opublikowanym kilka miesięcy temu raporcie “Women in Work Index 2017”, przygotowanym przez firmę doradczą PriceWaterhouseCoopers (PwC), zanalizowano sytuację kobiet na rynku pracy w 33 krajach OECD. Okazuje się, że nasz kraj w najnowszej edycji rankingu awansował o 3 pozycje i znalazł się na 9. miejscu. W porównaniu z ostatnim odczytem udało nam się bezpośrednio przeskoczyć nad Szwajcarię, Kanadę i Belgię.

W uzasadnieniu do raportu analitycy PwC napisali, że awans Polski jest związany z obniżającym się wśród kobiet bezrobociem oraz jedną z najmniejszych różnic pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn zajmującymi takie same stanowiska. Wskaźnik tzw. pay gap (czyli procentowa różnica w osiąganych zarobkach między kobietami i mężczyznami) w naszym kraju wynosi obecnie 7 proc. Zupełnie odmiennie wygląda to w innych, wydawałoby się znacznie bardziej postępowych, krajach Europy. Współczynnik “pay gap” we Francji i Szwecji wynosi 15,2 proc., w Holandii – 16 proc., w Danii – 16,4 proc., w Hiszpanii – 19,3 proc., a w Niemczech aż 21,6 proc.!

Jakby tego było mało w rzekomo patriarchalnej Polsce odsetek kobiet wśród menedżerów jest jednym z najwyższych na świecie. Zgodnie z najnowszymi odczytami w naszym kraju współczynnik ten wynosi 40 proc. Tymczasem w “postępowej” Francja – 32 proc., w Niemczech – 30 proc., a w często nas pouczającym Luksemburgu zaledwie 18 proc.

Warto, aby powyższe dane przyswoiły sobie czarne feministki wykrzykujące na ulicach naszych miast o dyskryminacji kobiet. Może część z nich ujęłaby się za kobietami na zachodzie Europy?

Zdjęcie: 5688709 (CC0)
Na podstawie: FRA.europa.eu, PWC.pl, PB.pl, Twitter.com
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Dorota Nawigatorka 12.10.2017 11:28

    Aby wyciagac wnioski (zwlaszcza tak jednoznaczne) przydalaby sie wiedza czy i jakie kryterium zastosowano pytajac o doswiadczenia ‘przemocy fizycznej lub seksualnej’.
    Bo moze sie okazac, ze to co dla Szwedki, czy Brytyjki jest takim doswiadczeniem, to dla Polki zbytnia powszedniosc- i nawet tego nie licza. Z tego co wiem, zwlaszcza ta ‘przemoc seksualna’ odczytywana jest subiektywnie baaaardzo roznie.
    No, ale w dobie tzw. ‘uchodzcow’ wszystko mozliwe i chetnie bym takich rzetelnych statystyk posluchala.

  2. 8pasanger 12.10.2017 19:00

    Polska jak zwykle sukces statystyczny odnosi dzięki temu czym się nie powinna chwalić i dyskretnie się o tym nie wsponina wbtym artykule: 15% zatrudnionych w Polsce pracuje na pensji minimalnej.To rekord w wielunkrajach pracuje na płacy minimalnej niski procent zatrudnionych ogółem.Najgorzej opłacane stanowiska powiedzmy przysłowiowe sprzątaczki i ochroniarze zarabiają po prostu równie mało.Stąd polski ,,sukces w równości płac” Po prostu płacą jednakowo mało!!!!Czyli śmiechu warte a nie żaden sukces!:)

  3. emigrant001 13.10.2017 10:13

    Bezpieczeństwo kobiet wspierają również sądy rodzinne dyskryminujące mężczyzn, najbardziej w Europie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.