Policja nadmiernie brutalna wobec „żółtych kamizelek”

Opublikowano: 09.01.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1773

Amnesty International w swoim najnowszym raporcie zarzuca francuskiej policji, iż ta używa nadmiernej sił wobec uczestników protestów „żółtych kamizelek”, czego nie chce jednak komentować Komisja Europejska. Jednocześnie premier Edouard Philippe chce przeforsować prawo, które ograniczyłoby możliwość organizowania niezarejestrowanych demonstracji, a także zapowiada dozbrojenie funkcjonariuszy w celu zwiększenia ich mobilności.

Dokument opublikowany przez Amnesty International stwierdza, że francuska policja używała podczas demonstracji szeregu środków, w postaci gumowych kul, granatów z kulkami gumowymi i gazu łzawiącego, a jej agresja była skierowana wobec pokojowo demonstrujących ludzi, którzy stanowili większość uczestników zgromadzeń oraz jednocześnie nie zagrażali w żaden sposób porządkowi publicznemu. Ofiarami brutalności funkcjonariuszy mieli paść przy tym liczni dziennikarze, a nawet dzieci.

Agresywni policjanci nie omieszkali prześladować nawet ratowników medycznych, dlatego w raporcie zamieszczono między innymi wypowiedź jednej z ratowniczek. Twierdzi ona, że skonfiskowano jej „biały hełm ochronny z czerwonym krzyżem na boku, a także zapasowe maski i gogle, które nosi dla rannych”. Jeden z fotoreporterów stracił z kolei hełm, okulary i maskę, natomiast chwilę po tym został trafiony z bliskiej odległości przez gumowy pocisk. Wspomniany sprzęt był zresztą często pretekstem do zatrzymać posiadających go osób.

Na temat raportu pytany był rzecznik Komisji Europejskiej, Margaritis Schinas, który przyznał, że nie miał okazji zapoznać się z jego treścią. Podkreślił jednak, iż Komisja Europejska z zasady „nie komentuje kwestii egzekwowania prawa czy działań sądowych, które należą do kompetencji krajów członkowskich”.

Jednocześnie szef francuskiego rządu zamierza znacząco utrudnić organizowanie kolejnych protestów. Philippe twierdzi, że prawo do demonstrowania jest oczywiście potrzebne, ale może być wykorzystywane przez część osób do podpaleń i generowania innych zniszczeń, dlatego konieczna jest zmiana przepisów. Dzięki niej ograniczono by zwłaszcza możliwość organizowania spontanicznych i niezgłoszonych manifestacji. Ponadto polityk partii prezydenta Emmanuela Macrona zapowiada zakup nowego sprzętu policyjnego.

Na podstawie: ValeursActuelles.com, LeFigaro.fr
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Murphy
Użytkownik
Murphy

Nawet bardzo widać jaka to “pokojowa” demonstracja gdzie rozwala się bramę, niszczy auta i atakuje wycofującą się policję (drugie video z artykułu). Poza tym jeśli się pokazuje fragmenty nagrań wyrwanych z kontekstu, to można tym nieźle manipulować.

Abnegat
Użytkownik
Abnegat

@Murphy
Przy tylu protestujących zawsze znajdzie sie kilku “zadymiarzy” …,
możliwe, że podstawionych ?

Fenix
Użytkownik
Fenix

Sprawowanie władzy ,to nie dzielenie władzy . Ludzie pamiętacie . Obrona władzy sprawowanej , pozbawia ludzi praw przynależnych człowiekowi . Władza staje się wrogiem ludzi. Upominamy się ludzie o zwrócenie przynależnej nam władzy. Ludzie dzielimy władzę z ludźmi !
Władzy nie sprawujemy nad ludźmi . Nadużycie władzy to skierowanie broni , przeciwko bezbronnym ludziom ( wymuszeniem posłuszeństwa, zniewolenie) , nie jesteśmy zwierzętami ? Ludzie !!!

manriusz
Użytkownik
manriusz

“Podkreślił jednak, iż Komisja Europejska z zasady „nie komentuje kwestii egzekwowania prawa czy działań sądowych, które należą do kompetencji krajów członkowskich”.” To jest, jak rozumiem, żart? Bruksela nie komentuje działań tylko Niemiec i Francji.

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Arogancja i ignorancja eliciarzy sprawi, że nowy ruch, który chciał jedynie nie dopuścić do podwyżek akcyzy na paliwo stanie się polityczną siłą, która rozliczy eliciarzy z ich poczynań i majątku. Czy to tylko pobożne życzenie czy możliwość?