Polacy przeciwko pestycydom. Nowe badanie

Opublikowano: 05.10.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1355

Polacy są zdecydowanie przeciwni stosowaniu pestycydów – tak wynika z najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez IPSOS w kilku krajach Unii Europejskiej. Domagają się od polityków, by podejmowali decyzje, które zapewnią bezpieczeństwo ich zdrowiu oraz przyrodzie.

Polacy, ale także obywatele innych państw Unii Europejskiej, są bardzo zaniepokojeni używaniem pestycydów w rolnictwie i ich wpływem na ludzkie zdrowie oraz przyrodę. Tak wynika z badania opinii publicznej, które zostało przeprowadzone w sześciu europejskich krajach: Polsce, Danii, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Rumunii na zlecenie Pesticides Action Network (PAN) Europe. PAN Europe to sieć organizacji, która domaga się ograniczenia stosowania szkodliwych dla zdrowia i przyrody pestycydów w Europie.

Wyniki badania pokazują, że obawy związane ze stosowaniem pestycydów wśród Europejczyków są bardzo wysokie. 75,9% badanych obawia się wpływu stosowania środków chemicznych na zdrowie ich oraz zdrowie ich rodzin. Najbardziej zaniepokojeni są obywatele Polski (80,4% badanych) oraz Rumunii (84,1% badanych). Ponad 80% respondentów z Polski zgadza się z tym, że środki chemiczne szkodzą środowisku naturalnemu. Badanie wyraźnie pokazuje, że mieszkańcy i mieszkanki UE obawiają się stosowania pestycydów. Ogromna część osób uczestniczących w badaniu popiera podejście zapobiegawcze – by rolnicy zawsze stosowali takie metody zapobiegania chorobom i szkodnikom, które nie będą niosły ze sobą ryzyka dla zdrowia ludzi, środowiska ani nie spowodują utraty wsparcia finansowego z UE.

„Od lat w ramach akcji Adoptuj Pszczołę domagamy się ograniczenia stosowania pestycydów i wprowadzenia bardziej rygorystycznej ich kontroli. Ujawnialiśmy też nieodpowiedzialne praktyki ministra rolnictwa w związku z dopuszczaniem stosowania zakazanych w UE pestycydów. Dzięki badaniu PAN widzimy, że zdecydowana większość Polaków i innych mieszkańców Unii Europejskiej chce zdrowej żywności i bezpiecznego środowiska. Czas zakończyć erę rolnictwa skąpanego w pestycydach!” – mówi Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska.

Obywatele ze wszystkich przebadanych państw zgadzają się w kwestii pestycydów. Mieszkańcy Polski wyrażają takie same obawy dotyczące wpływu stosowania środków chemicznych na zdrowie i środowisko, jak Rumunii, Francji czy Niemiec.

By chronić ludzkie zdrowie i przyrodę przed pestycydami należy:

– stosować zasadę ostrożności;

– wzmocnić kluczowe przepisy proponowanego unijnego rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin;

– chronić obszary wrażliwe – odległość od miejsc, gdzie używane są środki chemiczne, powinna wynosić co najmniej 100–500 m, a najlepiej jeszcze więcej;

– poprzeć zakaz stosowania glifosatu, biorąc pod uwagę istotne dowody naukowe o jego szkodliwości dla ludzkiego zdrowia i środowiska;

– zająć się obecnymi lukami prawnymi w unijnych zezwoleniach dotyczących stosowania pestycydów.

Autorstwo: Marta Gregorczyk
Zdjęcie: hpgruesen (CC0)
Źródło: Greenpeace.org


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.