Paryż zamienia się w obozowisko dla bezdomnych imigrantów

Opublikowano: 27.02.2018 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 563

Odwiedzający Paryż są zszokowani ubóstwem, które istnieje w niektórych częściach stolicy, a zwłaszcza wszechobecnymi żebrakami w metrze oraz rzędami imigranckich namiotów ciągnącymi się wzdłuż kanału Saint-Martin.

Według danych z pierwszego w historii spisu ludności bezdomnych, którym władze Francji dały w środę sygnał ostrzegawczy, co najmniej 3000 osób śpi w prowizorycznych warunkach na ulicach Paryża.

W zeszły czwartek wieczorem około 1700 paryskich wolontariuszy i 300 urzędników przeprowadziło spis ludności, idąc ulica po ulicy, licząc osoby skulone w śpiworach, w bramach lub obozujących w namiotach. Zgromadzono jednocześnie dane na temat problemów mieszkaniowych i zdrowotnych bezdomnych imigrantów. Zebrane dane mają według burmistrz Anne Hidalgo pomóc władzom w opracowaniu lepszych zasad pomocy uchodźcom.

Zastępca burmistrza Bruno Julliard dodaje, że tak naprawdę dane są bardzo zaniżone, ponieważ nie wzięto pod uwagę parkingów samochodowych i klatek schodowych budynków. Poza tym nie otwierano namiotów, w których mogło spać po kilka osób.

Minister od spraw miejskich Julien Denormandie pod koniec ubiegłego miesiąca wywołał wrzawę, twierdząc, że tylko 50 mężczyzn spało na dziko w regionie Paryża, na co zareagowały z oburzeniem organizacje charytatywne. Okazało się, że minister podał liczbę tylko tych osób, które wzywały gorącą linię ratunkową, szukając schronienia, i które zresztą zostały odrzucone. Dane wskazują, że sytuacja wymknęła się spod kontroli.

“The Guardian” natomiast informuje o próbach ustawowego rozwiązania problemu przez rząd francuski. W nowej ustawie kluczowym środkiem przeciwdziałającym nielegalnemu pozostawaniu imigrantów w kraju jest między innymi przyspieszenie procedur azylowych i zmniejszenie czasu rozpatrywania aplikacji z 120 na 90 dni. Również okres na wnoszenie odwołania ma być skrócony o połowę. Ponadto nowa ustawa zawiera szereg rozwiązań mających na celu zniechęcenie imigrantów do przekraczania granicy Francji i ułatwienie ich deportacji. Patrole graniczne otrzymają nowe uprawnienia do przeprowadzania kontroli w schroniskach dla imigrantów i bezdomnych. W niektórych przypadkach mają być wprowadzone kary więzienia: jeden rok za przedostanie się do kraju poprzez nielegalne przejścia i pięć lat za używanie fałszywych dokumentów tożsamości.

Dalej dowiadujemy się, że ustawa została mocno skrytykowana przez ekspertów politycznych. Jako znak protestu migranci, wspierani przez studentów, zajęli budynki uniwersyteckie w Nantes, Grenoble, Lyonie i Paryżu. Prawnicy i pracownicy administracyjni krajowego sądu azylowego strajkują ósmy dzień z rzędu.

Komentarze utrzymane są w klimacie: „nie można wprowadzić świata w erę liberalną, wymierzając kary uchodźcom na własnym podwórku”.

Zewnętrzny obserwator z pełnym obiektywnym spojrzeniem przyzna jednak, że liberalna polityka jest utopią, bo nie wytrzymuje konfrontacji z twardą rzeczywistością. Ustawa po fakcie próbuje tylko naprawić jej konsekwencje, ale część francuskiej opinii publicznej udaje, że nie widzi problemu i obstaje przy ideologii.

Autorstwo: BM
Na podstawie: France 24, The Guardian
Źródło: Swiato-Podglad.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.