Ostrożnie z reformami

Opublikowano: 17.12.2013 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 706

Lekarze rodzinni ostrzegają parlamentarzystów przed „zdewastowaniem podstawowej opieki zdrowotnej”.

RynekZdrowia.pl pisze, że z apelem do parlamentarzystów zatytułowanym „Nie pozwólmy zdewastować podstawowej opieki zdrowotnej” wystąpili: prof. Witold Lukas – konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej w latach 2001-2011, prof. Adam Windak – konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, Tomasz Tomasik – prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Jacek Krajewski – prezes Federacji ZPOZ Porozumienie Zielonogórskie, Bożena Janicka – prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, Władysław Sidorowicz – minister zdrowia w roku 1991, Andrzej Wojtyła – minister zdrowia w latach 1992-1993, prof. Wojciech Maksymowicz – minister zdrowia w latach 1997-1999, prof. Rafał Niżankowski – wiceminister zdrowia w roku 2004, Konstanty Radziwiłł – lekarz rodzinny, prof. Kazimierz Andrzej Wardyn – prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

W apelu przekazanym na ręce marszałek Sejmu Ewy Kopacz czytamy, że nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, której pierwsze czytanie odbyło się na początku listopada, doprowadzi do fragmentaryzacji świadczeń, wydłuży kolejki do badań i konsultacji specjalistycznych, ograniczy dostęp do wszechstronnej opieki medycznej, zwiększy nierówności w ochronie zdrowia i spowoduje nieuniknioną eskalację kosztów.

Portal wyjaśnia, że nowy akt prawny zmieni definicję lekarza POZ poszerzając ją o specjalistów chorób wewnętrznych i pediatrii. „Uważamy, że to właśnie w opiece specjalistycznej potrzebne jest wzmocnienie roli internisty i pediatry, a nie ich przesuwanie do podstawowej opieki zdrowotnej, która powinna być zapewniana przez przygotowanych do tego lekarzy rodzinnych” – czytamy w apelu.

Sygnatariusze twierdzą, iż ma miejsce próba odbudowy systemu, który w przeszłości się nie sprawdził, a proponowane zmiany są sprzeczne z interesem publicznym i szeroko pojętym dobrem pacjenta. Grożą destabilizacją całej służby zdrowia, a szczególnie jej fundamentu. Autorzy apelu podkreślają bowiem, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w raporcie z 2008 r. zaleca skupienie się na podstawowej opiece zdrowotnej jako najistotniejszym elemencie systemu. Przypominają, że co drugi Polak ma swojego lekarza rodzinnego, a wśród nich 76 proc. jest zadowolonych z jego opieki (z całego systemu zadowolonych jest jedynie 12 proc. pacjentów).

„Apelujemy o głęboką refleksję nad proponowanymi rozwiązaniami. Uważamy, iż reformę POZ należy wprowadzać rozważnie – powstrzymać się przed działaniami, które wyrządzą szkodę pacjentom, zwiększą koszty opieki zdrowotnej i cofną nas do systemu, z którego z takim trudem wychodziliśmy” – przestrzegają sygnatariusze listu.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. supertlumacz 17.12.2013 14:34

    Lekarz POZ = konował bez ambicji = rodzinny, internista, pediatra, neurolog, psychiatra. Ponad 80% (90?) to kobiety.

    Obniżyć wynagrodzenie, wycofać ze szpitali, status felczerów i paramedyków

    Wprowadzić Centralną Ewidencję Medyczną . Kodowane imienne karty magnetyczne. Różne poziomy dostępu. Najwyższy i prawo wnoszenia zmian – tylko lekarze specjaliści.

    Podwyższyć uposażenia anestezjologów i chirurgów, zwłaszcza neurochirurgów. Również pielęgniarek szpitalnych.

    Uwolnić diagnostykę nieinwazyjną. Bezpłatne niektóre badania okresowe, bez skierowania np densytometria dla kobiet w wieku średnim

  2. cetes 17.12.2013 23:49

    Te sprywatyzowane konowały natychmiast uzyskają umiejętności równe co najmniej profesorowi zatrudnionemu w publicznej służbie zdrowia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.