Ogromne zyski firm naftowych

Opublikowano: 05.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1197

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przekazała, że globalne dotacje na paliwa kopalne podwoiły się w 2021 roku. Analiza wykazała, że ​​dotacje rząd, mimo że eksperci od klimatu ostrzegali, że rozwój paliw kopalnych musi zostać niezwłocznie zatrzymany, jeśli społeczność międzynarodowa ma mieć jakąkolwiek nadzieję na zatrzymanie globalnego ocieplenia.

Dane zebrane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Międzynarodową Agencję Energii (IEA) pokazują, że 51 rządów na całym świecie – w tym Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada, Chiny, Rosja i Arabia Saudyjska – przekazało łącznie 697,2 miliardów dolarów w ulgach podatkowych i innych darowiznach dla przemysłu paliw kopalnych w zeszłym roku, w porównaniu z 362,4 miliarda dolarów w 2020 roku. Natomiast Międzynarodowy Fundusz Walutowy oszacował, że łączne globalne dotacje do paliw kopalnych wyniosły prawie 6 bilionów dolarów w 2020 roku. „Dotacje do paliw kopalnych są przeszkodą na drodze do bardziej zrównoważonej przyszłości” – powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

OECD i IEA stwierdziły, że dotacje do paliw kopalnych, które są kontynuowane pomimo obietnic poszczególnych krajów, że zaczną je ograniczać niweczą globalne wysiłki na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Firmy naftowe zgarniają ogromne zyski, wykorzystując rosyjską inwazję na Ukrainę, aby przerzucić ogromne koszty na konsumentów. „Wojna agresji Rosji przeciwko Ukrainie spowodowała gwałtowny wzrost cen energii i podważyła bezpieczeństwo energetyczne. Znaczący wzrost subsydiów na paliwa kopalne zachęca jednak do marnotrawstwa konsumpcji, niekoniecznie docierając do gospodarstw domowych o niskich dochodach” – powiedział sekretarz generalny OECD Mathias Cormann w oświadczeniu. . „Musimy przyjąć środki, które chronią konsumentów przed ekstremalnymi skutkami zmieniających się sił rynkowych i geopolitycznych w sposób, który pomoże nam zachować neutralność węglową, a także bezpieczeństwo energetyczne i przystępność cenową”.

Najnowsze dane o wzroście dotacji na paliwa kopalne zostały opublikowane kilka dni przed raportem amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) pokazującym, że „poziom mórz i zawartość ciepła w oceanach osiągnęły rekordowy poziom w 2021 roku”, co jest wskaźnikiem, że kryzys klimatyczny przyspiesza, gdy rządy wspierają przemysł naftowo-gazowy. Według najnowszych badań średnia roczna globalna temperatura powierzchni wzrosła o 0,21-0,28 stopni Celcjusza powyżej analiz z lat 1991-2020. To plasuje rok 2021 wśród najcieplejszych lat, odkąd zaczęto rejestrować dane od końca XIX wieku. Ostatnie siedem lat 2015-2021 było najcieplejszymi latami w historii. Zmiany klimatyczne stale postępują i nie zapowiada się na to, żeby miało się to zmienić. Wiele krajów zmaga się w tym roku ze skutkami rekordowych upałów, susz, czy powodzi co tylko potwierdza, że kryzys klimatyczny jest czymś, czym musimy zająć się teraz.

Autorstwo: ALF
Źródło: Trybuna.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Murphy 05.09.2022 10:19

    Tak się zastanawiam, czy to globalne “ocipienie” to Harpem robią, by szwab mógł swoją agendę przepchnąć?

  2. replikant3d 05.09.2022 18:37

    No cóż dla kasy wszytko można…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.