Odszkodowania tylko za nieodwracalne NOP-y po szczepieniach

Opublikowano: 05.06.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2117

Skutki uboczne szczepionek zatwierdzonych przez Health Canada na zasadzie doraźnej (Interim Order) muszą być „poważne i trwałe”, aby móc ubiegać się o wsparcie. Rząd federalny Kanady rozpoczął w tym tygodniu przyjmowanie wniosków w ramach programu wsparcia dla osób, które doznały obrażeń poszczepiennych, ale ludzie, u których po szczepieniach zdiagnozowano rzadkie, ale poważne schorzenia, nie są pewni, czy odszkodowanie będzie wystarczające.

Nowy program obejmuje nie tylko szczepienia COVID-19, ale także wszystkie inne. Aby się zakwalifikować, osoba musi otrzymać szczepionkę dopuszczoną przez Health Canada w Kanadzie i mieć zdiagnozowany „poważny i trwały uraz”. Ale co, w przypadku gdy ktoś był poważnie chory i nie mógł przez jakiś czas pracować, ale w końcu wrócił do zdrowia kilka miesięcy później? Czy to kwalifikowałoby się do pomocy?

U 15 osób zdiagnozowano poszczepienny zespół Guillain-Barré (GBS), rzadką chorobę neurologiczną, w której układ odpornościowy jest pobudzany do atakowania nerwów. Nieleczona powoduje paraliż, ludzie odczuwają mrowienie a następnie drętwienie kończyn. Health Canada ma informacje, że siedem z tych przypadków było powiązanych z dawką szczepionki Pfizer-BioNTech, a osiem z dawkami szczepionki AstraZeneca.

Nowy program definiuje „poważny i trwały uraz” jako „poważny, zagrażający życiu lub zmieniający życie uraz, który może wymagać hospitalizacji lub przedłużenia istniejącej hospitalizacji, oraz prowadzi do trwałej lub znacznej niepełnosprawności lub niezdolności do pracy, lub gdy wynikiem jest wrodzona wada rozwojowa lub śmierć”.

Nie jest więc pewne, czy odszkodowanie będzie można uzyskać w przypadku zmian odwracalnych. Program jest wzorowany na systemie rekompensat dostępnym w Quebecu od końca lat 80-tych. Jak podaje portal aplikacyjny, wnioski będą oceniane indywidualnie przez ekspertów medycznych i mogą obejmować zastąpienie utraconego dochodu, świadczenia z tytułu śmierci i obrażeń, koszty pogrzebu lub zwrot niepokrytych w inny sposób kosztów leczenia.

Niejednoznaczny język kryteriów pozwala na pewną elastyczność w ich interpretacji, zwłaszcza że nauka o udokumentowanych skutkach ubocznych szczepionek przeciwko COVID wciąż ewoluuje.

W Izraelu u sześciu osób zaobserwowano po szczepieniu półpaśca. Choroba charakteryzuje się małą, czerwoną wysypką, która rozwija się na skórze i swędzi. Jeśli rozwiną się komplikacje, może to spowodować uszkodzenie nerwów i ból, nie jest wykluczone, że szczepienie może wyzwalać chorobę.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.