Odkryto związek pomiędzy seksem i starzeniem się

Opublikowano: 09.10.2017 | Kategorie: Seks, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

Aktywność seksualna wpływa na procesy starzenia. Do takiego wniosku doszli naukowcy z brazylijskiego uniwersytetu Rio Grande do Sul. Ich artykuł został opublikowany w piśmie “Biogerontology”.

Teoria jednorazowej somy zakłada, że starzenie się może być wynikiem kompromisu między rozrodczością i długowiecznością, związaną z tym, że organizm zmuszony jest tracić energię na procesy przemiany. Im więcej zasobów zużywa się do reprodukcji, tym mniej energii pozostaje na odnowienie tkanek i organów.

Do badań naukowcy przeznaczyli 80 samców szczurów w wieku dwóch miesięcy. Zwierzęta podzielono na cztery grupy, w których dożywały do wieku 3, 6, 12 i 24 miesięcy po czym były uśmiercane. W każdej z grup były dwie podgrupy: w jednej szczury kopulowały z samicami, a w drugiej nie.

Organy i tkanki zwierząt po uśmierceniu zostały przeanalizowane na liczbę antyoksydantów i poziom stresu oksydacyjnego, który wyrażał się w postaci koncentracji aktywnych form tlenu i wywołanych przez nie uszkodzeń DNA.

W rezultacie wyjaśniono, że u rozmnażających się szczurów obciążenie tlenowe na komórki jest wyższe niż u samców, którzy nie kopulowali z samicami. Największe szkody komórkom przyniosła seksualna aktywność w młodym wieku.

Zdjęcie: stokpic (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o