Zwiększa się długość życia mężczyzn

Opublikowano: 27.01.2024 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1430

Przez wieki kobiety generalnie żyły dłużej niż mężczyźni, co stworzyło zauważalną różnicę w długości życia między płciami. Jednak najnowsze badania sugerują, że ta przepaść stopniowo zanika na całym świecie. Czynniki takie jak zmieniające się style życia, postępy w opiece zdrowotnej i spadek zgonów związanych z paleniem papierosów i alkoholem przyczyniają się do tej istotnej zmiany. W miarę zgłębiania wyników badania przeprowadzonego przez Davida Atance del Olmo i jego kolegów z Uniwersytetu Alcalá w Hiszpanii staje się jasne, że świat obserwuje pozytywny trend zbieżności długości życia.

Przez ostatnie stulecie średnia długość życia człowieka znacząco wzrosła, napędzana poprawą warunków życia, postępami medycznymi i wzrastającym dobrobytem w wielu krajach. Pomimo tej ogólnej tendencji do wzrostu, różnica płciowa w długości życia była trwałym zjawiskiem. Jednak badanie przeprowadzone przez del Olmo i jego zespół skoncentrowało się na danych z 194 krajów w latach 1990-2010, ujawniając obiecujący trend zbliżania się długości życia mężczyzn do kobiet.

Badacze podzielili kraje na pięć grup na podstawie trendów długowieczności, z najwyższą grupą dochodową obejmującą takie kraje, jak Australia, Japonia, USA, Wielka Brytania i część Europy Zachodniej. Z kolei grupę z najniższymi oczekiwaniami życia stanowiły tylko Rwanda i Uganda. Największe zmiany zaobserwowano w Rwandzie i Ugandzie, gdzie mężczyźni odnotowali znaczny wzrost średniej długości życia z 30,8 lat w 1990 roku do 45,2 lat w 2010 roku. W tym samym okresie kobiety w tych krajach zanotowały bardziej umiarkowany wzrost o 0,94 roku.

W grupie z najwyższymi oczekiwaniami życia różnica między mężczyznami a kobietami wynosiła 4,84 roku na korzyść kobiet w 1990 roku. W 2010 roku ta różnica nieco zmalała do 4,77 roku, a badacze prognozują dalsze zmniejszanie się, osiągając 3,4 roku do 2030 roku. Podobne trendy zaobserwowano w pozostałych grupach krajów, wskazując na globalny wzorzec zanikania różnic w długości życia między płciami.

Badacze przypisują ten pozytywny trend kilku czynnikom. Postępy w opiece zdrowotnej, wzrost świadomości chorób takich jak AIDS oraz spadek zgonów związanych z paleniem papierosów i alkoholem odegrały kluczową rolę w poprawie ogólnej długości życia zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Warto zauważyć, że spadek zgonów związanych z paleniem papierosów i alkoholem, które dotykają głównie mężczyzn, znacznie przyczynił się do zbieżności długości życia.

Chociaż badanie skupiło się na danych do 2010 roku, badacze przyznają, że potencjalny wpływ czynników zewnętrznych, zwłaszcza pandemii COVID-19, na ogólną długość życia, a szczególnie mężczyzn, może być istotny. Efekty pandemii na zdrowie i wskaźniki umieralności mogą wpłynąć na trajektorię długości życia, co wymaga dalszych badań.

Badanie przeprowadzone przez Davida Atance del Olmo i jego kolegów dostarcza obiecujących dowodów na zmniejszanie się przepaści w długości życia między mężczyznami a kobietami na całym świecie. Zmieniające się style życia, postępy w opiece zdrowotnej i spadek zgonów związanych z paleniem papierosów i alkoholem przyczyniły się do tego pozytywnego trendu. W miarę postępu będziemy musieli zrozumieć i skonfrontować się z czynnikami wpływającymi na tę zbieżność, co będzie kluczowe dla promowania ogólnego zdrowia i długowieczności na całym świecie.

Autorstwo: Brytol
Źródło: Brytol.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.