Niezwykle odległa planeta

Opublikowano: 06.12.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 515

Zespół pracujący pod kierunkiem studentki V roku Wydziału Astronomii na University of Arizona, odkrył niezwykłą planetę krążącą wokół gwiazdy podobnej do Słońca. HD 106906b ma masę 11-krotnie większą od masy Jowisza, a tym, co czyni ją wyjątkową jest jej olbrzymia odległość od gwiazdy macierzystej. Planeta znajduje się od niej średnio 650 razy dalej niż odległość między Ziemią a Słońcem.

“To szczególnie fascynujący system, gdyż żaden z modeli powstawania gwiazd czy planet nie wyjaśnia w pełni jego istnienia” – mówi Vanessa Bailey, która stała na czele grupy badawczej.

Bailey uważa, że jednym z możliwych wyjaśnień byłoby przyjęcie teorii dotyczącej powstawania systemów gwiazd podwójnych. Gwiazdy takie formują się, gdy w niedalekiej odległości od siebie zaczynają tworzyć się dwie gwiazdy, przyciągają się i krążą wokół siebie. “Możliwe, że w przypadku HD 106906 tak to się zaczęło, jednak z nieznanych przyczyn HD 106906 b zabrakło materiału i obiekt nigdy nie zwiększył swojej masy na tyle, by rozpoczęły się reakcje prowadzące do powstania gwiazdy” – mówi studentka.

Dodaje przy tym, że problem z tą teorią polega na tym, iż stosunek masy gwiazd w systemach podwójnych wynosi nie więcej niż 10:1. “W rozważanym tutaj przypadku stosunek masy jest większy niż 100:1. Żadne teorie dotyczące tworzenia się systemów podwójnych nie przewidują takiej różnicy w masie, podobnie jak żadne teorie dotyczące tworzenia się planet, nie przewidują, by mogły powstać tak daleko od gwiazdy macierzystej” – stwierdziła Bailey. Gwiazda, wokół której krąży niezwykła planeta, liczy sobie zaledwie 13 milionów lat.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: PhysOrg
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. dockx 06.12.2013 10:40

    Zdziwienie, że żaden model nie wyjaśnia? Przecież ludzkość wiedzę na temat kosmosu ma znikomą. Jak można zakładać, że nasze modele powinny wyjaśniać wszystkie zjawiska

  2. awkward 07.12.2013 01:25

    @dockx
    Zgadza się. Wiemy tyle, ile mrówka o lesie.

    – “HD 106906b ma masę 11-krotnie większą od masy Jowisza,(..)”

    – “Jowisz – piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego[3]. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym.”
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Jowisz

    Jowisz:
    Powrót na Jowisza – lektor pl (optymalnie na pełnym ekranie)
    http://www.youtube.com/watch?v=PQFhdmNebYc
    Jowisz – animacja (daje wyobrażenie rozmiarów planet i Słońca)
    http://www.youtube.com/watch?v=yIwgYN69J1w
    Planeta Jowisz dźwięk zarejestrowany przez Voyagera
    http://www.youtube.com/watch?v=4XVpZhyFC5o

    Czy taka planeta jest w stanie same generować ciepło? Bez ogrzewającej jej Gwiazdy? Jeżeli jest to możliwe, wówczas HD 106906b może gościć życie. Być może nawet świadome.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.