Nieznane zwoje znad Morza Martwego

Opublikowano: 07.03.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 188

Archeolog Yonatan Adler z Ariel University odkrył 9 kolejnych zwojów znad Morza Martwego. Co ciekawe, od 60 lat znajdowały się one w Muzeum Izraela w Jerozolimie, ale w ciągu dziesięcioleci nikt się najwyraźniej nie zainteresował zawartością 3 filakteriów, wydobytych w 1952 r. z grot Qumran nr 4 i 5 (4Q i 5Q) przez archeologa Rolanda de Vaux.

Rękopisy mają ok. 2 tys. lat. Specjaliści z Izraelskiej Służby Starożytności posłużyli się obrazowaniem wielospektralnym i dzięki temu stwierdzili, że w każdym z 3 skórzanych pudełeczek umieszczono 3 rękopisy. Na razie nie zbadano ich w pełni, ale przypuszcza się, że to teksty z Tory, prawdopodobnie wersy z Księgi Powtórzonego Prawa.

Materiał jest skrajnie delikatny, dlatego wyjęcie zwojów będzie trudną i wymagającą czasu procedurą.

“Nie każdego dnia zyskuje się szansę na odkrycie nowych manuskryptów. To bardzo ekscytujące” – podkreśla Adler.

Społeczność naukowa dowiedziała się o odkryciu na International TerraSancta Conference w Lugano. Konferencję zorganizował tutejszy Fakultet Teologii, a koordynatorem wydarzenia był prof. Marcello Fidanzio.

Autor: Anna Błońska
Na podstawie: Vatican Insider/ANSA
Źródło: Kopalnia Wiedzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o