Niespodziewanie odkryto lekarstwo na Alzheimera

Opublikowano: 09.01.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 321

Brytyjscy biolodzy wyjaśnili, że jedno z nowych lekarstw na cukrzycę, działające na trzy geny wzrostu, jest efektywne w walce z chorobą Alzheimera – głosi artykuł opublikowany w piśmie “Brain Research”.

“Eksperymenty kliniczne, które prowadzono z wykorzystaniem poprzedniej wersji tego preparatu pokazały, że może on pomagać ludziom, cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Udało nam się udowodnić, że jego nową wersję można wykorzystać do walki z chorobą Alzheimera” – powiedział Christian Hoelscher z Uniwersytetu Lancastera w Wielkiej Brytanii.

W ostatnich latach biolodzy wyraźnie posunęli się do przodu w rozumieniu, co wywołuje tę chorobę. Na przykład, wyjaśniono, że choroba Alzheimera może być zaraźliwa, odkryto, że blaszki beta-amiloidowe mogą być ważną częścią wrodzonego układu odpornościowego, a także znaleźli kilka perspektywicznych metod jej leczenia.

Hoelscher już od kilku lat bada więź między chorobą Alzheimera i cukrzycą II typu oraz innymi zaburzeniami metabolizmu. Na razie nie wiadomo, co je łączy, ale naukowcy zauważyli, że osoby starsze, cierpiące na nie, o wiele częściej padają ofiarami choroby Alzheimera.

Ta obserwacja naprowadziła biologów na myśl, że lekarstwa pomocne w walce z cukrzycą II typu mogą tak samo pomagać w przypadku choroby Alzheimera.

Sprawdzili tę hipotezę za pomocą nienazwanego preparatu na cukrzycę stworzonego w 2015 roku przez ekspertów z Niemiec i Kanady. Ta substancja, którą twórcy nazywają po prostu “triagonist” oddziałuje na trzy geny wzrostu w komórkach i zmusza je do aktywnego reagowania na molekuły insuliny.

Eksperymenty na myszach pokazały, że pod wpływem tej substancji zwierzęta nie tylko rzadziej zapadały na cukrzycę, ale i poprawiła się ich pamięć.

Na przykład, lepiej zapamiętywały położenie wyjścia z labiryntu. Po tygodniu orientowały się w nim dwa razy szybciej niż myszy nie otrzymujące “triagonistu” w karmie. Przyczyną było praktycznie pełne oczyszczenie ich mózgów z blaszek beta-amiloida.

Taka efektywność substancji, zdaniem badaczy, pozwala jej pretendować do miana najlepszego lekarstwa przeciwko chorobie Alzheimera, stworzonego w ostatnich 15 latach.

Na razie jest jednak za wcześnie, aby o tym mówić, najpierw należy udowodnić, że jego efektywność rośnie wraz z dawką oraz przetestować bezpieczeństwo preparatu dla człowieka podczas badań klinicznych.

Zdjęcie: stevepb (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
karmazynowy_szpadel
Użytkownik
karmazynowy_szpadel

a ja czytałem, że Alzheimer może mieć wiele przyczyn, więc nie ma magicznych tabletek