Nauka kontra przekonania

Opublikowano: 11.11.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1088

Grupa naukowców dowodzi, że w świecie akademickim USA zjawisko seksizmu nie decyduje o zajmowanej pozycji. Psychologowie Stephen Ceci i Wendy Williams z Cornell University oraz ekonomiści Donna Ginther z University of Kansas i Shulamit Kahn z Boston University przeprowadzili analizy, z których wynika, że mała liczba kobiet na wydziałach nauk ścisłych wynika z ich preferencji, a nie jest spowodowana dyskryminacją. Kobiety pracujące na wydziałach nauk ścisłych “mają taki sam dostęp do ścieżki kariery” jak mężczyźni.

We wstępie do swojego artykułu uczeni piszą: “W ciągu ostatnich dwudziestu lat wiele napisano o kobietach w świecie nauki, jednak literatura przynosi sprzeczne dane. Wiele analiz pokazuje, że kobiety i mężczyźni mają równe szanse, podczas gdy autorzy innych stwierdzają, że nie są one równe. Jedynym punktem, w którym autorzy prac są zgodni jest stwierdzenie, że liczba kobiet jest znacznie niższa w tych dziedzinach, w których intensywnie wykorzystuje się matematykę, czyli takich jak nauki o ziemi, inżynieria, ekonomia, matematyka, informatyka czy fizyka. W innych dziedzinach nauki – psychologii, naukach biologicznych czy naukach społecznych – odsetek kobiet jest znacznie większy.”

Naukowcy informują, że różnice pomiędzy płciami w stosunku do matematyki są zauważalne już w przedszkolu, a później się pogłębiają. O ile jeszcze w koledżu kobiety stanowią 50% wśród studiujących różne nauki ścisłe, to później ich odsetek wyraźnie spada. Kobiety z większym prawdopodobieństwem niż mężczyźni wybierają później kierunki związane z człowiekiem, a rzadziej decydują się na doktorat w naukach ścisłych. Jednocześnie, jak zauważyli autorzy badań, te osoby, które rozpoczęły przewód doktorski w naukach ścisłych, mają równe szanse, niezależnie od płci.

Powyższe badania już zostały skrytykowane przez niektóre środowiska. Dwoje zajmujących się nauką blogerów, stwierdziło, że autorzy badań próbują winić kobiety za to, że nie wybierają kariery w miejscach, w których nie są mile widziane.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: Science
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MilleniumWinter 11.11.2014 22:58

    Typowo seksistowskie argumenty. Pewnie już niedługo ci pseudonaukowcy skończą tam gdzie ten profesor który wykazał że mniej jest na studiach murzynów bo są mniej zdolni.

    😛

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.