Napoje gazowane negatywnie wpływają na mózg?

Opublikowano: 22.04.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 698

Wygląda na to, że spożycie słodzonych napojów gazowanych i soków ma negatywny wpływ nie tylko na nasze zęby i grozi cukrzycą, ale szkodzi też mózgowi. Dane zebrane podczas Framingham Heart Study (FHS) wskazują, że im więcej pijemy napojów gazowanych i słodzonych soków, z tym większym prawdopodobieństwem będziemy mieli gorszą pamięć, mniejszą objętość mózgu i mniejszy hipokamp. Z artykułu opublikowanego na łamach pism “Alzheimer’s & Dementia” oraz “Stroke” dowiadujemy się również, że ci, którzy codziennie piją dietetyczne napoje gazowane są narażeni na trzykrotnie większe ryzyko udaru i demencji, niż osoby nie pijące takich napojów.

“Nasze badania wskazują na istnienie związku pomiędzy wyższym spożyciem słodzonych napojów, a atrofią mózgu, w tym na zmniejszoną objętość mózgu i gorszą pamięć” – mówi jeden z autorów badań, doktor Matthew Pase z Katedry Neurologii Wydziału Medycyny Boston University. “Odkryliśmy również, że osoby pijące codziennie dietetyczne napoje gazowane narażają się na niemal trzykrotnie większe ryzyko udaru i demencji” – dodaje uczony.

Nie od dzisiaj wiadomo, że nadmierne spożycie cukru jest niekorzystne dla zdrowia. Dlatego też dietetyczne napoje gazowane są często postrzegane jako zdrowsza alternatywa ich klasycznych wersji. Jednak, jak wiemy z innych badań, zarówno napoje słodzone cukrem jak i słodzikami są powiązane z problemami z układem krążenia.

We wspomnianych powyżej badaniach brało udział około 4000 osób w wieku ponad 30 lat. Osoby te badano za pomocą rezonansu magnetyczne oraz testó poznawczych. Następnie przez kolejnych 10 lat śledzono losy 2888 osób w wieku co najmniej 45 lat oraz 1484 osób w wieku co najmniej 60 lat. U pierwszych szukano oznak udaru, u drugich – demencji.

Uczeni stwierdzili, że inne czynniki, takie jak np. wcześniej występujące choroby serca, cukrzyca czy wysokie ciśnienie, nie wyjaśniały całkowicie wszystkich zaburzeń zdrowia. Na przykład wiadomo, że osoby pijące dużo słodzonych napojów gazowanych są bardziej narażone na cukrzycę, która z kolei może zwiększać ryzyko demencji. Nawet jednak usunięcie z zestawu danych cukrzyków wskazywało, że istnieje jeszcze inny mechanizm powodujący, że konsumpcja napojów gazowanych zwiększa ryzyko demencji.

Naukowcy powstrzymują się przed wyciąganiem ostatecznych wniosków, twierdząc, że potrzebne są kolejne badania. Warto na przykład zbadać, czy słodziki mogą mieć negatywny wpływ na mózg.

Tak czy inaczej warto ograniczyć picie napojów gazowanych.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: EurekAlert.org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MichalR 22.04.2017 17:24

    Odnoszę wrażenie, że badano słodzone napoje oraz napoje dietetyczne, a nie ogólnie pojęte napoje gazowane. Innymi słowy to nie CO2 i H2CO3 są odpowiedzialne za te wszystkie negatywne efekty, a wszystko co we wspomnianych napojach ma słodki smak. Nie szukałem w źródłach a moje przypuszczenia wysnuwam z tego że w samym powyższym artykule mam wrażenie że jest mowa równolegle o dwóch różnych rzeczach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.