Na Ziemi trwa szóste masowe wymieranie

Opublikowano: 23.06.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 676

Naukowcy w końcu przyznali, że możemy być u progu kolejnego, szóstego już wielkiego wymierania gatunków na naszej planecie. W sumie mamy dowody świadczące o pięciu takich tragicznych wydarzeniach w historii Ziemi. Obecne, szóste, jest wywołane przez nieznane czynniki. Naukowcy zwracają jednak uwagę, że dominujące przyczyny to zmiany klimatu, niszczenie siedlisk i niezdolność gatunków do migracji w nowe miejsca.

Grupa naukowców pod kierunkiem znanego amerykańskiego biologa Paula Ehrlicha, analizowała tempo wymierania zwierząt w różnych epokach. Stwierdzono, że fauna Ziemi wchodzi obecnie w etap szóstego masowego wymierania. Jego wynikiem może być też zniszczenie ludzkości. W ciągu ostatnich 500 lat z powierzchni Ziemi zniknęło ponad 900 gatunków organizmów o których wiedzieliśmy, że istniały. W tym bezpowrotnie utracone zostało 80 gatunków ssaków.

Według dostępnych danych naukowych w przeszłości ginęły bezpowrotnie średnio 2 gatunki zwierząt na milion lat. Jednak w samym 2004 roku ilość wymierających gatunków osiągnęła 1000 razy większe przyspieszenie niż w czasach prehistorycznych. Eksperci obliczyli, że obecnie obserwujemy wyższe stopy wymierania gatunków niż łącznie we wszystkich poprzednich falach masowej śmierci życia na Ziemi.

Profesor Paul Ehrlich z Uniwersytetu Stanforda, jest po prostu kolejnym naukowcem, który zwraca na to uwagę. Artykuł opublikowany przez niego w magazynie “Science” dowodzi, że Ziemia wkroczyła już w okres wielkiego masowego wymierania. Nie wiadomo jednak czy możemy coś z tym zrobić czy też pozostaje tylko przyglądanie się temu. Można się przynajmniej starać nie pogarszać tego procesu niszczącą działalnością ludzkości. Jednak realia są takie, że człowiek obejmuje we władanie coraz większe terytorium, co skutkuje niszczeniem siedlisk wielu gatunków.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. niewolnik 23.06.2015 13:02

    Jeszcze nie wycofali złodziejskich ustaw na ocieplenie a już kombinują jak na nowo nas wydoić.

  2. Pola 23.06.2015 15:22

    Zlikwidować NWO to Ziemia sama się obroni przed degradacją.

  3. adambiernacki 23.06.2015 15:54

    Kiedy będzie masowe wymieranie banksterów?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.