Na Marsie odkryto miejsce, w którym mogą być ślady życia

Opublikowano: 17.11.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1816

Uczeni z Uniwersytetu Browna w USA ustalili, że w kraterze Jezero na Marsie obecne są minerały nadające się do zachowania śladów życia pozaziemskiego – czytamy w komunikacie na Phys.org.

Z pomocą orbitalnego aparatu kosmicznego Mars Reconnaissance Orbitet uczeni odkryli dwa złoża ditlenku krzemu. Na Ziemi minerały te służą do preparowania mikroskopijnych skamieniałości i innych śladów czynności życiowych organizmów.

Specjaliści NASA planują wysłać w ten rejon nowy łazik w ramach misji Mars 2020. W dawnych czasach w kraterze Jezero istniało jezioro, do którego wpadały rzeki. Owe rzeki pozostawiały w jeziorze materiał z obszernego działu wodnego, co zwiększa prawdopodobieństwo występowania w nim pozostałości po żywych organizmach, jeśli te kiedykolwiek istniały na Czerwonej Planecie.

W 2020 roku NASA uruchomi misję Mars 2020 w ramach programu Mars Exploration Program. Na Czerwoną Planetę wysłany zostanie rover o konstrukcji analogicznej do łazika Curiosity. Nowy łazik jest przeznaczony do astrobiologicznych badań starożytnych miast i poszukiwania śladów życia. Łazik zostanie wyposażony w dron rozpoznawczy i będzie się wyróżniać większą sterownością niż jego poprzednik, jednak uczeni uważają, że sukces misji zależy od właściwego wyboru miejsca lądowania.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.