Mózg współczesnego człowieka uległ skurczeniu

Opublikowano: 22.10.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1700

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali 985 skamielin i współczesnych ludzkich czaszek, co pozwoliło im odkryć, że trzy tysiące lat temu, ludzki mózg zmniejszył się. Autorzy postawili hipotezę, że kurczenie się mózgu następowało równolegle z przeniesieniem szeregu funkcji do obszaru umysłu zbiorowego. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Frontiers in Ecology and Evolution”.

Według naukowców ludzki mózg rozrósł się w plejstocenie, a następnie niespodziewanie skurczył się w holocenie. Dokładny czas i przyczyny tego odwrotnego przejścia pozostają nieznane. Badając wielkość i strukturę kolonii różnych gatunków mrówek, a także fizjologię i zużycie energii na poziomie poszczególnych owadów, autorzy doszli do wniosku, że zmiany w objętości ludzkiego mózgu, mogą stanowić rezultat życia w społeczności.

Mózg jest najbardziej złożonym i energochłonnym organem. Autorzy uważają, że w grupach społecznych mrówek, gdzie istnieje wyraźny podział obowiązków, a podejmowanie decyzji przenoszone jest na poziom inteligencji zbiorowej, mózg owada skurczył się, by stać się bardziej energooszczędnym. Chociaż społeczności mrówek i ludzi różnią się pod wieloma względami, naukowcy uważają, że prawidła ewolucyjne pozostają wspólnym mianownikiem.

Mrówki mają wspólne cechy społeczne, takie jak grupowe podejmowanie decyzji, podział pracy i koprodukcja żywności. Te cechy, nie zawsze były charakterystyczne dla ludzi i pojawiły się mniej więcej na przełomie plejstocenu i holocenu, kiedy nasi przodkowie przeszli z klanów do plemiennej struktury społecznej. Naukowcy sugerują, że w przyszłości rosnąca eksternalizacja wiedzy, wymagająca coraz mniej energii do przechowywania dużych ilości informacji, może doprowadzić do dalszego zmniejszenia rozmiaru mózgu.

Na podstawie: Frontiersin.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. urartur 22.10.2021 13:39

    Układ elektryczny służący absorpcji światła nie degraduje się, to fałsz. Do jedzenia dodają stearynę, by blokować przepływ impulsów do kory mózgowej. Dodatkowo cukier z buraków nie służy rozwojowi mózgu, gdyż nasze ciało jest typowym owocożercą w układzie pokarmowym, trawiennym i wydalniczym. Mózg nasz odżywia się cukrem z owoców a 80% cholesterolu produkuje organizm do wytworzenia głównie otulin komórek nerwowych. Cukier z buraków zaś nam szkodzi bo rozkładany jest w jelitach, a tam przez zażywanie antybiotyków brakuje bakterii które przerobią go na alkohol.

  2. Dandi1981 22.10.2021 16:30

    Nikt nie powie ze czlowiek dzisiejszy jest mniej intelligentny od tego np z przed 200 lat , rozmiar to nie wszystko nie wskazuje na sprawnosc umyslu, wezmy slonie z ich olbrzymimi mozgami ponoc zapamietuja wszystko z zycia ale nie mowia mimo olbrzymich mozgow.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.