Miliardy euro utopione w biopaliwach

Opublikowano: 19.04.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1010

Wspieranie przez Unię Europejską produkcji biopaliw, nie przynosi korzyści ani klimatowi, ani gospodarce – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowego Instytutu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju (IISD).

Autorzy publikacji wyliczyli, że dzięki subsydiom udało się w 2011 osiągnąć udział biopaliw na ogólnym rynku na poziomie 4,5 proc. Przy kontynuacji dotychczasowej polityki UE wskaźnik ten do roku 2020 ma wzrosnąć do 8,6 proc. i pochłonąć dodatkowych 28,8-33,1 mld euro.

Jednym z celi UE jest zagwarantowanie w transporcie 10 proc. energii ze źródeł odnawialnych do 2020. W październiku 2012 Komisja Europejska zgłosiła propozycję, by tzw. biopaliwa pierwszej generacji (wymagające przekształcania innych upraw i terenów naturalnych pod uprawę roślin energetycznych) mogły służyć realizacji maksymalnie polowy tego wskaźnika. Propozycję oparto na wynikach badań pokazujących, że po uwzględnieniu emisji związanej z tzw. pośrednią zmianą użytkowania gruntów (ILUC), część biopaliw nie tylko nie pomaga zahamować zmian klimatycznych, ale powoduje wyższą emisję niż paliwa kopalne.

– Już od pewnego czasu wiemy, że biopaliwa nie pomagają nam chronić klimatu. Teraz okazuje się, że dodatkowo stanowią obciążenie dla pogrążonej w kryzysie gospodarki. Warto podkreślić, że 10 mld euro, które UE przeznacza na wsparcie biopaliw, to równowartość unijnego wsparcia dla zadłużonego Cypru. – powiedziała podczas prezentacji raportu Nusa Urbancic z organizacji Transport i Środowisko (T&E).

Autorzy opracowania wyliczyli, że w roku 2011 państwa krajów członkowskich wsparły sektor biopaliwowy poprzez ulgi podatkowe (5,8 mld euro), ustanawianie obowiązku dodawania do paliw biokomponentów (tę pomoc wyceniono na 736 mln euro w przypadku bioetanolu i 3,1-4,1 mld euro w przypadku biodiesla, różnice wynikają z silnie zmieniających się cen surowców na rynkach unijnym i globalnym) oraz poprzez fundusze kierowane na prace badawczo-rozwojowe (52 mln euro).

„W roku 2011 unijny rynek biopaliw był wart 13-16 mld euro – większość stanowiły różnego rodzaju subsydia, których koszty ponosili ostatecznie obywatele. Roczne publiczne wsparcie przekracza również wartość wszystkich instalacji służących do produkcji biopaliw, ocenianą na 6,5 mld euro.” – czytamy w raporcie.

– Wszyscy ponosimy koszty związane z funkcjonowaniem wysoko nieefektywnej machiny. W zamian jednak nie otrzymujemy spodziewanych korzyści środowiskowych ani ekonomicznych. Mamy nadzieję, że unijni decydenci poprą propozycję KE, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną wykorzystane z korzyścią dla wszystkich obywateli. – podkreśliła Faustine Fefossez z Europejskiego Biura Środowiskowego (EEB).

Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Luk 19.04.2013 10:15

    Mogliby już sobie odpuścić straszenie ludzi “groźnym” CO2 i skończyć z tym cyrkiem.

  2. lboo 19.04.2013 10:50

    W Polsce np mamy bardzo dużo ziemi leżącej odłogiem, dużo bezrobotnych. Tak więc produkcja biopaliw z wykorzystaniem zasobów które się marnuja, na pewno była by wielkim ciosem dla naszej gospodarki.

  3. Takie_tam 19.04.2013 13:42

    @lboo Popieram. Zdecydowanie bardziej korzystne jest wypłacanie zapomóg i subsydiowanie odłogów. To tak samo oczywiste jak podnoszenie podatków, akcyz i innych.

  4. lboo 19.04.2013 14:43

    @Takie_tam: Im wiecej wyprodukujemy sami, tym mniej kredytu weźmiemy.

  5. Takie_tam 19.04.2013 18:43

    @lboo Masz coś do kredytów? Trzeba je brać. Jak najwięcej. Banki też chcą żyć.

  6. matimozg 19.04.2013 21:34

    Póki na ropie będą zarabiać korporacje to tym gównem będziemy tankować wszystkie maszyny. Można tylko pomarzyć o nowych technologiach które są skutecznie blokowane przez tych śmieci u władzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.