MEiN zapłaci 12 mln zł na subskrypcje „Nature” i „Science”

Opublikowano: 08.02.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1908

Na pokrycie kosztów subskrypcji czasopism „Nature” i „Science”, które zasilą zasoby Wirtualnej Biblioteki Nauki, resort edukacji i nauki przyznał dodatkowe 12 mln zł. Łączny budżet projektu to 256 milionów złotych — podało MEiN.

Wirtualna Biblioteka Nauki (WBN) to program zakupu i udostępniania światowych zasobów wiedzy w postaci elektronicznych czasopism, książek i baz danych dla polskich instytucji akademickich i naukowych. Program jest dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki i realizowany w większości przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

„Stałe podnoszenie jakości polskiej nauki i wprowadzanie bieżących osiągnięć do obiegu krajowego i międzynarodowego to jeden z priorytetów MEiN w obszarze szkolnictwa wyższego. Dlatego Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przyznał dodatkowe 12 mln zł na pokrycie kosztów subskrypcji czasopism +Nature+ i +Science+, które zasilą zasoby Wirtualnej Biblioteki Nauki. Łączny budżet projektu to 256 milionów złotych” – podało na swojej stronie internetowej MEiN.

Jak przekazano, decyzja ministra o przyznaniu dodatkowych środków na zakup dostępu do czasopism naukowych jest podyktowana koniecznością zapewnienia wszystkim polskim naukowcom bezpłatnego dostępu do światowych zasobów wiedzy – elektronicznych baz danych oraz czasopism i publikacji naukowych w wersji elektronicznej.

„To także odpowiedź na głos środowiska nauczycielskiego, które zgłosiło postulat utrzymania dostępu do czasopism »Nature« i »Science«” – podano.

Resort poinformował, że w 2023 r. zlecił realizację zadań dotyczących WBN 3 podmiotom. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ma zapewnić w 2023 roku dostępu do baz danych MathSciNet Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego w ramach prowadzenia Polskiego Konsorcjum Narodowego „Mathematical Reviews”.

Z kolei Uniwersytet Warszawski ma prowadzić Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny NUKAT, zapewnić podmiotom, tworzącym system szkolnictwa wyższego i nauki oraz działającym na jego rzecz zgodnie, dostęp do zagranicznych baz czasopism naukowych i baz bibliometrycznych o największym zasięgu międzynarodowym.

Natomiast Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (IChB PAN) ma zapewnić dostęp do pakietu podstawowego EBSCO Information Services (licencja krajowa), EBSCO Information Services (licencja konsorcyjna), Royal Society of Chemistry (licencja konsorcyjna), KARGER (licencja konsorcyjna), McGraw-Hill (licencja konsorcyjna).

Autorstwo: Szymon Zdziebłowski (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.