Lepiej rozbić talerz dla gościa, niż nie chcieć przy nim uchodźcy

Opublikowano: 25.12.2018 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2606

“Ten pusty talerz wcale nie jest dla kogoś, kto miałby z niego skorzystać. On jest stawiany niestety dla nas samych. To bardzo brzydka twarz Polaków i katolików” – powiedział na antenie TOK FM ksiądz prof. Alfred Wierzbicki z KUL.

To były słowa poważnej krytyki pod adresem polskich katolików. Co ważne, zostały wypowiedziane przez duchownego tej wspólnoty religijnej. Ksiądz Wierzbicki jest profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. Doktorat zrobił na wydziale filozofii, podobnie jak habilitacje. Każdy polski katolik powinien więc jego słowa wziąć pod moralną rozwagę.

Ksiądz Wierzbicki zauważył etyczną płyciznę świątecznych zachowań Polaków: “Ten pusty talerz wcale nie jest dla kogoś, kto miałby z niego skorzystać. On jest stawiany niestety dla nas samych. To bardzo brzydka twarz Polaków i katolików. Niestety, czym innym jest poziom emocji, a czym innym są postawy. A te postawy są takie, że niechęć do ludzi innej religii, do cudzoziemców, do uchodźców wzrasta” – mówi duchowny.

Co zatem jest przyczyną tak radykalnie antychrześcijańskich postaw? Zdaniem księdza – propaganda polityczna oraz powierzchowność wiary. Ksiądz wskazuje również, że głębokie podziały polityczne są skonstruowane w taki sposób, by z nienawiści do obcych czynić narzędzie walki. Wierzbicki zauważa, że religijność Polaków jest nastawiona na własną wygodne i komfort poznawczy, a nie na wartości, których wymaga od nich chrześcijańska etyka, nakazująca pomóc człowiekowi w potrzebie. Filozof w sutannie dowodzi, że wigilijne zwyczaje w połączeniu z ksenofobią to hucpa. “A może lepiej byłoby wyrzucić z domu choinkę, rozbić ten talerz, by jednocześnie rozbić skorupę w samym sobie?” – pyta Wierzbicki.

Kapłan apeluje, by życzenia bożonarodzeniowe i dzielenie się opłatkiem zostały napełnione realnością: – Nie mam wątpliwości, że dzielenie się opłatkiem to jest jakaś szansa, by spojrzeć nie tylko na siebie, ale też, by sobie wzajemnie spojrzeć w oczy, uścisnąć dłoń. To powinno wiele zmieniać. Oczywiście, nie jestem aż tak naiwny, abym sądził, że po tej Wigilii wszystkie spory ustaną, ale nawet jeśli ten poziom niechęci, nienawiści obniży się choć trochę, to już będzie jakaś szansa – uważa Wierzbicki.

Co by musiało się stać, by nienawiść przestała zatruwać umysły? “To my sami musimy się na to zdobyć. Gorzej, jeśli nie ma w nas gotowości na pojednanie, na przebywanie ze sobą i cieszenie się sobą nawzajem mimo różnicy poglądów czy różnych życiowych doświadczeń” – tłumaczy pracownik naukowy KUL.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

19 komentarzy

 1. Hassasin 25.12.2018 13:34

  Jeden z ostatnich sprawiedliwych Abp Lenga: https://www.youtube.com/watch?v=qp0Z9OwJ-Do&t=864s

 2. ZIWK 25.12.2018 13:50

  Do kato-talibów i tak głos taki nie dotrze 🙁 . Oni mają swój mały światek, w którym przyjmują tylko to co dla nich proste i wygodne, nad czym nie trzeba się zastanawiać i co nie wymaga spojrzenia w głąb siebie.

 3. agama 25.12.2018 15:12

  mówi o przyjęciu biednego uchodźcy, który wydaje 5000+ euro na rejs do Europy i nie wiadomo, czy aby przypadkiem nie jest zakamuflowanym terrorystą, bandytą lub migrantem socjalnym? Gratulacje, niech da przykład i przyjmuje.

 4. realista 25.12.2018 15:16

  muzułmanin na wieczerzy wigilijnej? :O może się jeszcze opłatkiem podzieli?
  ach, to tylko tytuł. w tekście jest o czymś innym ;)… .. .

 5. Aida 25.12.2018 17:26

  Halo halo, do kogo na wigilie przyszedł uchodźca? Aha…można się rozejść.

  Co ksiądz Wierzbicki zrobił dla uchodźców czy dla jakiegokolwiek Polaka w potrzebie? A może swoje wnioski opiera na podst. swojego zachowania.

 6. Tallis Keeton 26.12.2018 01:23

  Ten ksiądz jest bardzo zabawny. Nie wie, że muzułmanie nie tolerują tych świąt i prędzej wysadzą jarmark swiąteczny niż przyjdą na wigilie? Czy on naprawde sądzi, że któryś by skorzystał z zaproszenia, czy tylko tak gada bo mu przełożeni kazali? To niech sam zaprosi na swoją plebanię. Może zrozumie islamistów tak jak zrozumiała ich ta angielskia piosenkarka która udzieliła im gosciny w swojej willi oraz ten niemiecki milioner który dawał im lekcje języka. Ona została wyrzucona z domu a on zabity.
  Niech ksiądz da przykład i zaprosi islamiste na wieczerzę wigilijną lub na pasterkę, bo ciekawie będzie zobaczyć jak mu odpowiedzą. 😀

 7. Aida 26.12.2018 09:33

  Tallis Keeton 26

  Nie każdy muzulmanin to terrorysta I zły człowiek 🙂

 8. arthur 26.12.2018 10:14

  Krótko:
  Jacy pasterze, takie owieczki.

 9. MasaKalambura 26.12.2018 10:38

  W dawniejszych czasach, jeszcze zanim Hameryka demokracje wprowadzała, w Syrii, w Iraku i w wieku innych krajach żyjący tam chrześcijanie zapraszali żyjących tam muzułmanów na świąteczne przyjęcia, i odwiedzali się nawzajem. I żyli w zgodzie. Potem muzułmanie odpowiadali takim samym zaproszeniem na własne święta, i tez nie było problemu świętować razem.

 10. Cosmo 26.12.2018 12:25

  Masa i tego się trzymajmy. Ich podwórko-ich zwyczaje. Ja mogę być nazywany ksenofobem itp ale chcę za 10 lat móc z rodziną wyjść bezpiecznie na pasterkę czy odwiedzić grób pański. Na zachodzie staje się to rzadkością. NIE dla muzułmanów w Polsce .

 11. MasaKalambura 26.12.2018 14:32

  Ja jestem polskim muzułmaninem. A zatem TAK dla muzułmanów w Polsce.

 12. MasaKalambura 27.12.2018 10:31

  Nie wiem, w jaki sposób jesteś w stanie tak to ocenić.

 13. MasaKalambura 27.12.2018 19:20

  Zabijać niewiernych trzeba tylko wtedy, kiedy prowadzą wojnę przeciw wiernym i tylko w zorganizowanej armii i pod właściwym dowództwem.

  Jeśli idzie o nawracanie, to moja tutaj obecność jest czymś takim. Nawracam pisząc prawdę o Islamie i wskazując bzdury kłamstwa i manipulacje, jakimi karmią was tzw wolne media cytowane na WM.

 14. Perun 27.12.2018 19:26

  Przywlecze się to z pustyni, nakradnie ile da radę unieść a potem samo już nie pamięta co ukradło a co przywlekło.Prawda niestety zaboli ale puste nakrycie i miejsce przy stole to odwieczny atrybut Szczodrych Godów, święta przesilenia zimowego, to miejsce dla duchów przodków i zaproszenie ich na świąteczną biesiadę.

 15. realista 27.12.2018 19:46

  dokładnie. czekałem aż ktoś o tym w końcu napisze. :DDD
  pozdro… .. .

 16. Cosmo 28.12.2018 18:30

  @masa nawraca pisząc prawdę. A co to jest prawda? Jeśli to ty piszesz prawdę, to co z wszelakiego rodzaju ekspertami, mędrcami, autorytetami którzy uważają, że prawda jest zupełnie inna? Piszesz, że ludzie są faszerowani bzdurami, które są umieszczane między innymi tutaj. To co według ciebie należy czytać? Jakich autorów, jakie strony, gazety, książki?

 17. MasaKalambura 28.12.2018 18:52

  Koran, sunnę. W poszukiwaniu prawdy o Islamie trzeba udać się wgłąb Islamu. Poznać religię i tych, co nią żyją. W poszukiwaniu mądrości, warto jeszcze poszukać mądrych ludzi wewnątrz niej. Posłuchaj wykładów Imrana Hosseina, Yasira Qadiego, albo czytaj klasyków.

  Kiedy szukasz wiedzy o Islamie z zewnątrz, dowiesz się punktu widzenia ludzi zwykle nastawionych negatywnie. Jeszcze częściej wrogo. Bardzo, bardzo rzadko neutralnie.

 18. Cosmo 28.12.2018 20:55

  A jak myślisz, kogo słuchają/czytają ci muzułmanie którzy szturmują Europę? Którzy za nic mają naszą kulturę? Owszem, jest ona coraz bardziej zdegenerowana ale innej nie mamy. Czy mamy nastawiać drugie lico niczym miłosierny samarytanin kiedy nas biją i upokarzają?

 19. MasaKalambura 28.12.2018 21:24

  Myślę, że upadek kultury i religii nie jest specjalnością Europy. O czym świadczy stan krajów, z których przyjechali.

  Rządy despotów, tyranów i junt wojskowych. Prawo pieniądza nad sprawiedliwością. Piękne budynki meczetów ale intelektualna i duchowa pustka wewnątrz i prześladowania podążających za sunną, gotowych wierzyć i praktykować jak należy. Wolni i niezależni od władz naukowcy religii w więzieniach. Wojny sekt. Sprzymierzanie się z niemuzułamanami przeciw innym muzułmanom. Zabijanie, zabijanie i jeszcze raz zabijanie. Wszystko jak w proroctwie Muhammada (PZN).

  Nie jest dobrze. I widać to jak na dłoni.

  Straszenie się tutaj kulturą przyjezdnych i kulturowo obcych, mających jakoby wyprzeć kulturę miejscową jest ewidentnym odwracaniem uwagi mas od problemów wynikających z własnych grzechów. Wygląda to na działanie z premedytacją. Przecież wojny to Europa ze Stanami tam wywołuje. Przecież tych uchodźców ktoś tu ściąga. Ktoś otwarcie niszczy pokój i tam i tutaj. Z biedy ludzkiej czyniąc oręż niewidzialnej wojny niewidzialnego frontu.

  Wpędzanie w nienawiść to jawna manipulacja. Łatwo jest bać się i nienawidzić. Trudniej poznać i polubić. Jeszcze trudniej zaprzestać wojen i rozpocząć budowanie stabilnego pokoju. W obliczu ekologicznej klęski planetarnej, która wymaga zgody i przeorientowania przemysłu na zupełnie inny tryb.

  Wywołują wojny, prą do autodestrukcji. Babilon płonie…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.