Lekowa mafia rozbita?

Opublikowano: 05.10.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 508

Trudno orzec, czy to jakiś realny krok w stronę opanowania przestępczej działalności na rynku leków czy tylko przedwyborcza pokazówka. Wiadomo jednak, że tak długo jak obszarem farmaceutyki i szerzej służby zdrowia będą rządziły mechanizmy rynkowe nigdy nie uwolnimy się od patologii.

Gdańska prokuratura, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policja zgodnie twierdzą, że 16 zatrzymanych osób należy do dwóch gangów zajmujących się wyprowadzaniem z polskiego rynku leków i sprzedażą tychże po dużo wyższych cenach za granicą.

„Sprawcy w ramach tak zwanego odwróconego łańcucha dystrybucji, na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowania, skupowali z aptek deficytowe leki, głównie ratujące życie, a następnie po zawyżonych cenach sprzedawali je między innymi za granicę” – poinformowała pomorska policja.

W takiej sprawie głosu nie mógł nie zabrać sam Zbigniew Ziobro. Powiedział dziennikarzom, że zatrzymano 16 osób, w tym „osoby, które odgrywały kierownicze role w zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się dystrybucją leków w sposób przestępny poprzez stwarzanie realnego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia polskich pacjentów”.

„Jak ustalili śledczy, grupa, by pozyskać duże ilości leków trudno dostępnych, na których jest największy zysk, współpracowała z dużą ilością aptek i przychodni – czasami nawet fikcyjnymi oraz lekarzami […] Policjanci na poczet przyszłych kar zabezpieczyli luksusowe samochody i biżuterię o łącznej wartości 800 tysięcy złotych a także pieniądze – ponad pół miliona złotych” – czytamy na stronie internetowej Policji, tak podaje portal TVN24.

Prokuratura z kolei podała, iż jedna z rozbitych grup prowadziła działalność przestępczą polegającą na zakładaniu i fikcyjnym prowadzeniu niepublicznych ośrodków zdrowia. Faktycznie nie prowadziły one działalności, ale zamawiały leki rzekomo na własne potrzeby. Potem medykamenty były przekazywane drugiej grupie, która je sprzedawała poza Polską, m.in. w Holandii i Wielkiej Brytanii, za ceny wielokrotnie wyższe niż obowiązujące w naszym kraju.

Portal TVN24 cytuje prokurator Rutkowską-Szymydyńską. Według jej słów śledczy ustalili, iż przez półtora roku – od stycznia 2018 roku do lipca 2019 roku – grupy, które zostały ponoć rozbite przez organa ścigania „wyeksportowały” leki warte co najmniej 15 mln zł. Było to m. in. preparaty stosowane w leczeniu onkologicznym czy kardiologicznym lub poprzeszczepowym.

Zatrzymanym stawiane są już zarzuty. Podejrzani są o kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą lub udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalny obrót lekami, pranie pieniędzy pochodzących z przestępczego procederu oraz stwarzanie zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób. Niektórym grozi nawet 20 lat więzienia.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.