Lekarze rzucili pracę w szpitalu dziecięcym

Opublikowano: 03.11.2021 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1421

Epidemia niczego nie nauczyła rządzących. Ochrona zdrowia wciąż jest w ruinie, a kolejny akt tego przygnębiającego spektaklu obserwujemy w Krakowie – Prokocimiu. 30 lekarzy specjalistów i 32 innych pracowników szpitala dziecięcego zwolniło się właśnie z tamtejszego szpitala. Jeśli nic się nie zmieni, niebawem szpital przestanie przyjmować pacjentów.

Zanim zdecydowali się na desperacki krok, próbowali z dyrekcją placówki negocjować. Jak zwykle bywa w przypadku konfliktów w ochronie zdrowia, również i tutaj postulaty dotyczyły dwóch obszarów: poprawy warunków pracy w zakresie zwiększenie liczby personelu, reorganizacji wysokospecjalistycznej opieki pediatrycznej oraz podwyższenia płac. Medycy z Prokocimia chcieliby zarabiać w okolicach trzykrotności średniej krajowej.

O „potężnym ciocie” dla placówki mówią władze szpitala, wskazując, że zwolnili się lekarze z kluczowych oddziałów. Takich specjalistów nie da się znaleźć ad hoc. „To są oddziały nefrologii, pediatrii, reumatologii i chorób środowiskowych, pulmonologii, alergologii oraz dermatologii, a także oddział endokrynologii dzieci i młodzieży oraz Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia. To są oddziały, gdzie najwięcej lekarzy złożyło wypowiedzenia” – wyjaśnia w rozmowie z RMF FM Katarzyna Pokorna-Hryniszyn rzeczniczka szpitala.

Wypowiedzenia sypią się w prokocimskiej lecznicy od kilku miesięcy. Ostatnio jednak zjawisko przybrało na skali. Medycy przypominają, że od 2018 roku upominali się o normalizację sytuacji w placówce. „Ostrzegaliśmy byłego już ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, że jeśli dramatyczna sytuacja dziecięcych szpitali klinicznych nie poprawi się, lekarze będą masowo odchodzić do innych placówek ochrony zdrowia, w tym do sektora niepublicznego. Już wówczas zbyt niskie wyceny wysokospecjalistycznych świadczeń w pediatrii i zbyt mała liczba lekarzy groziła paraliżem oddziałów. Od tego czasu nic się nie zmieniło i w październiku bieżącego roku po raz pierwszy w historii dyrektor naszego szpitala podpisał grafik z niezapełnionymi dniami dyżurowymi” – pisali.

Bez odezwu. A sytuacja się pogarsza, bo doświadczeni lekarze przechodzą na emerytury, inni porzucają pracę, postępuje drenaż. Obrazu rozpaczy dopełnia fakt, że z pracy rezygnują też rezydenci, wypowiadając klauzulę pozwalające korzystać z ich siły roboczej w ponadnormatywnym wymiarze godzinowym. Związkowcy mówią, że szpital na przełomie grudnia i stycznia może przestać przyjmować pacjentów. Cierpią pacjenci.

Lekarze mówią o, że od lat łatali „dziury w grafikach, biorąc dyżury kosztem swoich rodzin i czasu wolnego; mimo iż opiekują się małymi pacjentami z najbardziej skomplikowanymi chorobami, nie mogą liczyć na godne zarobki”.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 11 , średnia ocena wartości wpisu: 4,27 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. kufel10 04.11.2021 00:21

    No wiecie co? A te X-5 przed szpitalem to kto ma w lizingu? Te wille pod miastem? Te konowały za NIEDOTRZYMANIE PRZYSIĘGI, wszak piastują zawód ZAUFANIA PUBLICZNEGO, powinny zostać przez naród ciężko poturbowane i pozbawione majątków zbudowanych z łapówek oraz z naszych podatków ! BO my ich utrzymujemy. Pozostawiły konowały ludzi bez opieki i pewnie pojechały odstawiać prywate !

  2. Fenix 04.11.2021 09:06

    Polityka kapitalistów to pasożyt , żeruje na zdrowej tkance to prowadzi do zgonu żywiciela! Ludzie zmieńmy system, wszechświat da nam to, co chcę Ja ? Ja chce ….. i dostaję to tworząc.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.