Lekarze od inkluzywności

Opublikowano: 25.11.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1727

Wewnętrzny raport Królewskiego Kolegium Lekarzy i Chirurgów Kanady proponuje nowy model, który w ramach „wizji przyszłości medycyny” przedkładałby sprawiedliwość społeczną nad ekspertyzę medyczną.

Raport na temat równości, różnorodności, włączenia społecznego i dostępności, który udostępniono w mediach społecznościowych, został sporządzony przez dr Ritika Goel, lekarza rodzinnego z Akademickiego Zespołu ds. Zdrowia Rodzinnego St. Michael’s Hospital na Uniwersytecie w Toronto. Stwierdza się w nim, że system opieki zdrowotnej utrwala „przemoc strukturalną” wobec osób marginalizowanych. „Nowy model CanMEDS miałby skupiać się na wartościach, takich jak przeciwdziałanie uciskowi, rasizmowi i promowanie sprawiedliwości społecznej, a nie na wiedzy medycznej” – czytamy.

Jak podaje strona internetowa uczelni, CanMEDS to platforma wyjaśniająca umiejętności wymagane od lekarzy, aby zaspokajać potrzeby pacjentów w zakresie opieki zdrowotnej. Raport stanowi krok w stronę aktualizacji wymogów, które zostały wprowadzone w 2015 roku. Nowe wymagania, nazwane CanMEDS 2025, to projekt mający na celu zmianę ram kompetencji lekarzy organizacji, aby „wspierać cele przeciwdziałania rasizmowi i uciskowi” oraz „wspierać cel, jakim jest równość, różnorodność, włączenie społeczne i dostępność”.

W raporcie dr Goela zauważono, że kompetencje można zreorganizować i zmodyfikować tak, aby „obejmowały nauczanie krytycznej refleksji i autorefleksji”, a także instruowały lekarzy w zakresie równości i orzecznictwa, aby mogli „bardziej skutecznie angażować się w działania na rzecz zmian społecznych. „Taki model CanMEDS umożliwiłby szkołom medycznym odpowiednie osadzenie w całym nauczaniu aspektów sprawiedliwości społecznej, przeciwdziałania uciskowi, orzecznictwa i równości, a tym samym nauczenie przyszłych lekarzy, jak włączać takie myślenie do wszystkich swoich działań klinicznych, dydaktycznych i badawczych w pracy” – czytamy w raporcie.

Jeffrey Flier, były dziekan Harvard Medical School, skrytykował raport w mediach społecznościowych. „Dla stowarzyszenia medycznego lub szkoły medycznej przedkładanie »sprawiedliwości społecznej« nad wiedzę medyczną oznacza uznanie się za niezdolnego do pełnienia roli zawodowej” – napisał 24 listopada na „X”.

David Jacobs, prezes Stowarzyszenia Radiologów w Ontario, który jako pierwszy opublikował raport, nazwał propozycję „szaloną”. „Istnieje propozycja grupy EDI [Equity, Diversity, Inclusion], aby przedłożyć sprawiedliwość społeczną nad wiedzę medyczną. To szaleństwo” – napisał.

W raporcie podano definicję antyrasizmu, stwierdzając, że „rzuca ona światło na struktury rasizmu zakorzenione w usprawiedliwianiu kolonializmu, niewolnictwa i białej supremacji” oraz ma na celu przezwyciężenie „niesprawiedliwych rasowo skutków” i „nierównowagi sił”. Z raportu wynika, że ​​celem CanMEDS 2025 jest promowanie „szerszej zmiany kulturowej, która jest niezbędna w tym zawodzie”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.