Lekarze nie słuchają sugestii pacjentów

Opublikowano: 14.11.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 686

Lekarze zbyt mało wagi przykładają do współpracy z pacjentem w procesie leczenia – wynika z badań opublikowanych na łamach “British Medical Journal”.

Od dawna znane jest pojęcie “poinformowanej zgody” pacjenta. Nie każdy pacjent jest taki sam, dlatego ważne jest poznanie wpływających na jego ostateczna decyzję preferencji i wartości. Aby dało się tego dokonać, leczona osoba musi zaufać lekarzowi.

Zdaniem autorów, specjalistów z Dartmouth College (USA), dopracowanie sposobu leczenia zgodnie z preferencjami pacjenta jest równie ważne, co postawienie dokładnego rozpoznania.

Zaangażowanie pacjenta w dyskusje na temat leczenia mogłoby znacznie oprawić skuteczność leczenia oraz obniżyć jego koszty.

Lekarze z reguły koncentrują się na diagnozie. Autorzy wskazują jednak, że gorzej radzą sobie ustalaniem terapii i braniem pod uwagę związanych z nią odczuć pacjentów

Jedno z analizowanych badań wskazywało, że zdaniem lekarzy 71 proc. pacjentek z rakiem piersi uważa zachowanie piersi za najwyższy priorytet, podczas gdy ankieta przeprowadzona wśród pacjentek wykazała, że jest to tylko 7 proc. W innym badaniu dotyczącym demencji pacjenci przykładali znacznie mniejszą wagę do kontynuacji życia z poważnie uszkodzonym mózgiem niż przypuszczali lekarze.

Są też dowody, że pacjenci często wybierają inny sposób leczenia, gdy zostaną lepiej poinformowani o możliwym ryzyku i korzyściach.

Na przykład o 40 proc. mniej pacjentów wybierało zabieg operacyjny w przypadku łagodnego przerostu prostaty, jeśli poinformowano ich o ryzyku zaburzeń funkcji seksualnych.

Jednak aby się upewnić co do oczekiwań pacjenta, nie wystarczy po prostu go zapytać, czego chce – zaznaczają autorzy. Trzeba mieć konieczną wiedzę, w oparciu o tę wiedzę ustalić preferencje chorego, a następnie zaangażować go w podjęcie decyzji.

Angażując pacjenta w dyskusję dotyczącą możliwego leczenia można go dokładniej poinformować o dostępnych opcjach i zapobiec nieporozumieniom.

Według kierującego zespołem badaczy prof. Ala Mulleya z Geisel School of Medicine w Dartmouth, brytyjska służba zdrowia mogłaby rocznie zaoszczędzić nawet 30 miliardów funtów, gdyby ludzie aktywniej zajmowali się własnym zdrowiem.

Jak wyjaśnia prof. Mulley, większość terapii wymaga dokonania wyboru i niesie ze sobą zarówno zyski, jak i straty. Na przykład badania przesiewowe mogą przynieść realne korzyści, ale także szkody, związane na przykład z rozpoznawaniem choroby tam, gdzie jej nie ma. (PAP)

Opracowanie: pmw, agt
Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Stasiu26 14.11.2012 14:50

    Dajcie spokój, każdy lekarz wie że nie ma nic gorszego niż wymądrzający się pacjent. Do czego by to doszło jakby lekarze słuchali pacjentów ? Jednocześnie dobrze sami mogliby się leczyć, a o receptę prosić aptekarza.

  2. Stasiu26 15.11.2012 08:12

    To prawda, staro się nie czuję, ale można powiedzieć, ale z resztą zupełnie nie trafiłeś 😉

    Akurat wiem z pierwszej ręki, że nie jest to takie czarno-białem. Pacjenci czytają fora, przeglądają strony typu WM i czują się dużo mądrzejsi od złego, wciągniętego w kapitalistyczny spisek koncernów, lekarza. Czasem mają rację, ale nie oszukujmy się, w większości przypadków utrudniają, lub wręcz uniemożliwiają leczenie. Nic dziwnego, że po kilkuset takich pacjentach, lekarz już nie słucha, co pokazują powyższe statystyki, tylko idzie wedle procedury, która chroni go prawnie od konsekwencji.

    Należy być odpowiedzialnym za własne zdrowie, ok. Lekarze powinni rozmawiać z pacjentami, ok, ale takie artykuły tylko utrudniają leczenie. Przeciętny pacjent tego nie zrozumie, powinno być napisane:

    Pacjencie, mów lekarzowi WSZYSTKO, lekarz nie potrafi czytać w myślach, więc nie wstydź się. Jeśli korzystasz z jakiś metod naturalnych, też nie zapomnij o tym wspomnieć. To dobrze, że chcesz być świadomy własnego zdrowia, ale to może kolidować z leczeniem i mieć fatalne skutki – nie bój się o tym powiedzieć. Jeśli lekarz, mimo Twoich usilnych prób komunikacji, nie chce Cię słuchać, idź jeszcze do dwóch innych (najlepiej kogoś młodego). Jednak pamiętaj – w większości przypadków to wina pacjenta, jeśli powierz coś lekarzowi wprost, to tylko stary, przekonany o swojej nieomylności zgred, nie wysłucha. Ty

  3. Stasiu26 15.11.2012 08:13

    Tylko pamiętaj, żeby się nie wymądrzać, nikt tego nie lubi 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.