Legenda o fleciście z Hamelin. Jak zaginęło aż 130 dzieci?

Opublikowano: 07.02.2024 | Kategorie: Historia, Paranauka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1692

W 1284 roku w niemieckim mieście Hameln doszło do tajemniczego zniknięcia 130 dzieci. To wydarzenie zainspirowało legendę o fleciście z Hameln, która przetrwała wieki. Według opowieści, miasto nękane przez plagę szczurów zatrudniło flecistę w wielobarwnym ubraniu, aby pozbył się gryzoni. Gdy mieszkańcy odmówili zapłaty, flecista zemścił się, wabiąc ich dzieci muzyką do góry, skąd już nie powróciły.

Z biegiem lat, naukowcy i historycy zgłębiali tę tajemnicę, proponując różne teorie na temat prawdziwych wydarzeń, które mogły stać za legendą. Jedna z teorii sugeruje, że zniknięcie dzieci może być metaforą masowej migracji młodzieży z Hameln do Europy Wschodniej, w ramach kolonizacji nowych terenów. Spekuluje się również, że dzieci mogły wziąć udział w tzw. dziecięcych krucjatach – próbach podjętych przez młodzież w celu odzyskania Ziemi Świętej. Inna teoria wiąże zniknięcie z tzw. tańczącą plagą, zjawiskiem masowej histerii, podczas której ludzie tańczyli aż do śmierci.

Istnieją również teorie sugerujące, że dzieci mogły zginąć w wyniku epidemii lub głodu, co często pomijano w oficjalnych kronikach, lecz przekazywano ustnie jako ostrzeżenie dla przyszłych pokoleń. Niektóre mroczne teorie sugerują, że dzieci mogły zostać sprzedane lub porwane przez flecistę, który mógł być rekruterem lub nawet pedofilem.

Tajemnica tego mężczyzny pozostała nierozwiązana. 26 czerwca, w dzień św. Jana, flecista pojawił się ponownie w Hamelin. Tym razem jego muzyka przyciągnęła wszystkie dzieci powyżej czwartego roku życia, które podążały za nim. W sumie 130 dzieci weszło na górę, którą prowadził Flecista, a dorośli stali, nie rozumiejąc, co się dzieje.

Bramy góry zamknęły się i tylko jedno kulawe dziecko nie miało czasu wejść. Kiedy miejscowi zbliżyli się do góry, odkryli, że dzieci zniknęły. To było tak, jakby spadły z ziemi. Rodzice zaginionych dzieci popadli w rozpacz, a kulawy chłopiec przez całe życie żałował, że został sam i nie mógł dostać się do „krainy radości, gdzie jest wiele strumieni i sadów, gdzie przez cały rok rosną piękne kwiaty”.

Legenda o fleciście z Hameln stała się częścią kultury niemieckiej i jest znana poza granicami Niemiec. Opowiadali ją tak znani pisarze, jak Goethe i Bertolt Brecht. Legenda znalazła także odzwierciedlenie w twórczości kompozytorów i artystów, którzy widzieli w niej różne interpretacje i interpretacje.

Historycy wciąż próbują rozwikłać zagadkę tego tajemniczego wydarzenia. W samym Hamelin nie ma wątpliwości, że tak się stało. Władze miasta prowadzą księgi zawierające zapis tego zdarzenia. Tajemnica „Flecisty z Hamelin” wciąż pozostaje nierozwiązana. Liczne wersje i interpretacje tej legendy tworzą atmosferę tajemniczości i mistycyzmu, która niezmiennie przyciąga uwagę badaczy i miłośników folkloru.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.