Kto umiera na COVID-19?

Opublikowano: 30.11.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2335

90 proc. z ponad 9500 osób, które zmarły z powodu COVID-19 w czasie pierwszej fali pandemii (od marca do lipca), miało wpisaną na akcie zgonu co najmniej jedną chorobę towarzyszącą lub inną przypadłość, wynika z analizy Statistics Canada.

Schorzeniami najczęściej kojarzonymi ze zgonami z powodu COVID-19 są demencja i choroba Alzheimera. Zostały wpisane na aktach zgonu 42 proc. zmarłych kobiet i 33 proc. mężczyzn. Warto pamiętać, że ponad połowa seniorów w wieku powyżej 80 lat mieszkających w domach opieki długoterminowej cierpi na demencję.

Inne choroby, które towarzyszyły zakażeniu koronawirusem, to nowotwory, schorzenia układu nerwowego, jak np. choroba Parinsona lub stwardnienie rozsiane, choroby oddechowe, cukrzyca, niewydolność nerek, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi i zapalenie płuc. Wszystkie zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Wszystkie też częściej występują u osób powyżej 65 roku życia, które tez stanowiły 94 proc. przypadków śmiertelnych w czasie pierwszej fali koronawirusa. W ogólnej populacji około 3 milionów Kanadyjczyków ma cukrzycę, a ponad 7 milionów – nadciśnienie.

Według definicji WHO śmierć z powodu COVID-19 następuje, gdy zakażenie koronawirusem jest potwierdzone lub prawdopodobne, a pomiędzy chorobą a śmiercią nie nastąpiło wyzdrowienie. Dr Anand Kumar z Winnipeg Regional Health Authority tłumaczy, że niewydolność oddechowa jest bezpośrednią przyczyną śmierci w około jednej trzeciej przypadków. W przypadku osób młodych i w średnim wieku można podłączyć chorego do maszyny tymczasowo przejmującej funkcje serca i płuc. Maszyna pompuje i natlenia krew. Utrzymanie chorego w tym stanie jest możliwe na kilka dni, może tygodni, w nadziei, że nastąpi poprawa w płucach. Jednak w dwóch trzecich liczby przypadków występuje niewydolność kolejnych organów, serca, nerek i wątroby. Kumar dodaje, że u osób z COVID-19 bezpośrednią przyczyną śmierci może być też krwawienie i powstawanie zakrzepów krwi.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. jaroM 30.11.2020 12:21

    Coronavirus jest klasycznym przykladem haosu informacyjnego , nie tylko w Polsce. Porozmawiajcie z kims na ten temat, ilu ludzi tyle wnioskow. To doprowadza do bezsensownej klotni.

  2. BANDZIORkaq 30.11.2020 19:07

    Zakładam , że pozostałe 10% to osoby wcześniej niezdiagnozowane, w końcu pozytywny wynik testu na koronkę zamyka dochodzenie w sprawie przyczyny śmierci, co się mają doktorki męczyć, tyle mają pracy, zwłaszcza na narodowym. Sekcji i tak nie będzie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.