Książka dla każdego

Opublikowano: 11.03.2016 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1024

Polacy czytają coraz mniej. 63 proc. badanych przez Bibliotekę Narodową nie przeczytało w ciągu ostatniego roku ani jednej książki. Spadkowi czytelnictwa przeciwdziałać ma rządowy projekt pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020”. Na jego realizację zostanie przeznaczone 669 mln złotych.

Według informacji portalu Money.pl, Biblioteka Narodowa co dwa lata ogłasza wyniki badań czytelnictwa Polaków. Tegoroczny raport niedługo zostanie upubliczniony, wiadomo już jednak, że w 2015 r. 63 proc. badanych nie przeczytało ani jednej książki. W 2014 r. było to „tylko” 58 proc. badanych, tendencja jest zatem wzrostowa.

Przyjęty przez rząd w październiku 2015 r. program ma zapewnić dostęp do książek wszystkim obywatelom. Ma on trzy priorytety. Pierwszy z nich, nadzorowany przez Bibliotekę Narodową, to zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. W tym roku przeznaczono na ten cel 27 mln zł. Drugi priorytet, koordynowany przez Instytut Książki, stanowi kontynuację działań Ministerstwa Kultury na polu inwestycji w infrastrukturę bibliotek. W tym roku zostanie na ten cel przekazanych 30 mln zł, które zainwestowane zostaną w remonty i zakup sprzętu. Ostatnia składowa programu realizowana będzie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Na wspieranie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży przez zakup nowości wydawniczych do bibliotek szkolnych przeznaczonych zostanie w tym roku 30 mln zł, a w ciągu pięciu lat trwania programu – 150 mln zł.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. Fenix 11.03.2016 12:26

  Jest problem czytanie mnie nuży ,jak temu przeciwdziałać tzn. nie potrafię się zintegrować z bohaterami książki tzn. skupić,ma ktoś tak podobnie ?
  Internet ma na to wielki wpływ , szybkość przepływu informacji eliminuje empatie.

 2. agama 11.03.2016 13:16

  bo za dużo w internetach siedzisz, idź żyj człowieku i wyjdź z tego wirtuala, bo zzombiejesz do reszty

 3. Fenix 11.03.2016 14:05

  Jak żyć ? Czekam na wiosnę 🙂

 4. Abnegat 11.03.2016 14:34

  Należąc akurat do tych 37%, z przykrością stwierdzam, że obecnie życie dostarcza dość zajmującego “reality fiction” 😀 …, no ale jak tu nie czytać ?

 5. Balcer 11.03.2016 21:25

  Gdyby tak wTV przed każdym blokiem reklamowym podawali, że nawykami bogatych ludzi jest oglądanie TV przez 1h w tygodniu i zarazem czytanie ok. 2 książek rozwojowych miesięcznie, to by może tendencja się odwracała … ale jak wówczas trudno byłoby populistom wygrywać wybory, gdyby oczytany ludek analizował w głowie wypowiedzi i dostrzegał, że populistami nazywani są ci logicznie mówiący.

 6. Wujek Polonii 12.03.2016 02:15

  Wacek Placek

  “Pieniądze z podatków na namawianie ludzi do robienia tego, czego robić nie chcą i to za ich własny hajs…”

  Ogłaszam niniejszym, że jako mniejszość (37%), domagam się tolerancji i równouprawnienia. Jako oczytany, nie mam nic przeciwko temu, że promowany jest w Polsce sport (gigantyczne pieniądze ze spółek skarbu państwa), kultura i sztuka (tu akurat miałem uwagi, zobaczymy jak będzie teraz), instytucje polonijne (jakże zaniedbane w ostatnich latach),
  Pieniądze z podatków idą na różne cele. Płacisz także za chemioterapię, choć nikt z Twojej rodziny nie ma nowotworu. Za ścieżki rowerowe, choć jesteś zagorzałym wodniakiem, a jedyny rower na którym siedziałeś, to wodny. Płacisz na większość poruszającą się samochodami, choć jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek, a prawa jazdy nie posiadasz. Będziesz niedługo płacił za możliwość odbioru tv i radio, choć w życiu nawet walkmana nie miałeś, boś niesłyszący i niewidomy od urodzenia.

 7. ponczekus 12.03.2016 05:25

  Ja zapytał bym, dlaczego w Polsce tak drogie są e-booki? To jest dopiero bezsens.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.