Karani zawodowo za krytykowanie Izraela

Opublikowano: 26.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2768

Kiedy krytykowano działania Izraela w Gazie, do sektora opieki zdrowotnej w Ontario (Kanada) wkradł się dreszcz – czytamy w „Toronto Star”. W miarę jak Izrael opuszcza Gazę, wolność krytykowania Izraela jest w Kanadzie coraz bardziej tłumiona – pisze Shree Paradkar

W tych okolicznościach nie jest zaskakujące, że kilku lekarzy z Ontario, którzy stoją w obliczu konsekwencji zawodowych za wspieranie praw Palestyny, było zdenerwowanych rozmową ze mną. Niektórzy twierdzili, że obawiają się represji, inni, że nie chcą zaostrzać delikatnych relacji zawodowych.

Yipeng Ge, lekarz zawieszony na czas nieokreślony w rezydenturze na Uniwersytecie w Ottawie po wpisach w mediach społecznościowych krytycznych wobec Izraela, nie chciał komentować tej sytuacji, mówiąc: „Z szacunku dla procesu stosowanego przez Uniwersytet w Ottawie nie będę obecnie komentować”.

Lekarz z Toronto, który jest przyjacielem Ge i opisuje go jako „wybitnego lekarza” i „wytrawnego profesjonalistę”, nie chce zostać zidentyfikowany, ponieważ twierdzi, że „obawia się kary za wspieranie Yipeng”.

Nawet gdy krytykujemy politykę Izraela, prawdą jest również, że w rozmowach na temat Bliskiego Wschodu jest dzisiaj obecny autentyczny antysemityzm i antysemickie tropy. Należy je uczciwie wskazywać; wobec społeczności żydowskiej dochodzi do przestępstw z nienawiści, nawet gdy dochodzi ona do siebie po masakrach Hamasu z 7 października.

Ge jednak jest zagorzałym orędownikiem sprawiedliwości społecznej, ukończył Harvard w dziedzinie zdrowia publicznego i ma doświadczenie w pracy w WHO i na Zachodnim Brzegu, a według jego przyjaciela. „Widział na własne oczy, jak żyją Palestyńczycy”.

Profesor nadzwyczajny na uniwersytecie napisał w tym miesiącu na blogu, nazywając posty Ge w mediach społecznościowych antysemickimi. Wśród nich nie zgodził się ze zdjęciem plakatu protestacyjnego na słupie, który utożsamiał syjonizm z ludobójstwem, twierdząc, że Ge oddaje się „blood libel”, dzieląc się „teoriami spiskowymi” na temat izraelskich bombardowań szpitali. Innym było zdjęcie plakatu z kwestionowanym zawołaniem protestacyjnym „Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”. Choć protestujący twierdzą, że jest to powszechne wezwanie do wyzwolenia Palestyny, przeciwnicy postrzegają to jako wezwanie do ludobójstwa. Wygląda na to, że wiele z tych postów zostało usuniętych.

Uniwersytet potwierdził zawieszenie Ge i stwierdził, że było ono oparte na skargach.

Przypadek Ge jest jednym z wielu pojawiających się w sektorze opieki zdrowotnej w Ontario. Inny głośny incydent dotyczył Bena Thomsona , nefrologa ze szpitala Mackenzie Richmond Hill, którego zawieszono w pracy, zastraszano i hejtowano w Internecie po opublikowaniu postu popierającego Palestynę. Za kulisami dochodzi również do nękania na niskim szczeblu.

Starszy lekarz egipsko-kanadyjski pracujący w szpitalu GTA został poinformowany przez administratorów, że chociaż otrzymali kilka skarg dotyczących podpisania przez niego listu protestacyjnego i tweetów, nie znaleźli żadnych dowodów na nieprawidłowości. Teraz wie, że jest uważnie obserwowany.

W przypadku Ge rzecznik Uniwersytetu w Ottawie Jesse Robichaud powiedział: „Zgodnie z zalecanymi procedurami wprowadzono środki tymczasowe i sprawę przekazano do Podkomisji ds. Profesjonalizmu Podyplomowego Wydziału Lekarskiego. Podejmowane są wszelkie wysiłki, aby zapewnić terminowe rozpatrzenie tej sprawy i należyty proces.”

Uniwersytet nie odpowiedział na konkretne pytania dotyczące swojej polityki dotyczącej dyscypliny, ale na swojej stronie internetowej podaje, że uchybienia w profesjonalizmie są kategoryzowane w zależności od wagi zarzutów. Zaczynają się one od „Rozmów przy kawie” i przechodzą w górę w łańcuchu dotkliwości od poziomu 1 do poziomu 3. Poziom 3, gdzie „rozważana jest dyscyplina lub sankcje”, dotyczy zachowania, które utrzymuje się pomimo wcześniejszych interwencji lub istnieją obawy, co do jakości opieki, to byłoby zapewnione.

Czy uniwersytet naprawdę zamierza wydawać swoje zasoby na zastanawianie się, czy lekarz zabiegający o prawa człowieka dla wszystkich, łącznie z Palestyńczykami – choć ostro krytykujący działania Izraela – to lekarz, który nie zapewniłby godziwej opieki w Kanadzie? Czy w związku z tym lekarze wspierający Ukraińców nie zapewniają godnej opieki pacjentom pochodzenia rosyjskiego? Czy w ten sposób instytucje opieki zdrowotnej zamierzają stawić czoła ugruntowanemu rasizmowi medycznemu? Na podstawie opinii geopolitycznych?

W jakim świecie lekarze, którzy mówią „przestańcie zabijać” lub „nie bombardujcie szpitali”, są uznawani za niedopełniających obowiązków zawodowych, moralnych i etycznych?

Petycja domagająca się przywrócenia Ge na stanowisko zebrała 85 000 podpisów. Koalicja grup pracowniczych uruchomiła w tym tygodniu Biuro Porad Prawnych Palestyny, składające się z ponad 50 prawników oferujących porady osobom karanym za wspieranie Palestyny. To, że do tego doszło, jest tragiczne. W powietrzu czuć wyraźny chłód i nie ma to nic wspólnego z pogodą — konkluduje felietonista „The Toronto Star”, Shree Paradkar.

Tłumaczenie i opracowanie: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. najzwyklejszy 26.11.2023 14:20

    Przecież premier kanady jak morawiecki, popiera ludobójców żydów. Cała kanada to aktualnie obóz koncentracyjny, pluć na żydów i ww. to mało.

  2. emigrant001 27.11.2023 10:00

    Żymianie ostatnio zorganizowali w Londynie marsz przeciwko antysemityzmowi “100,000 people march in London promoting Jewish message of peace – and there is very little sound” To znaczy tyle i aż tyle, że żymianie całkowicie kontrolują media, kontrolują jakie wiadomości i ile wiadomości ma otrzymać mieszkaniec UK aby rozumiał, że to Izrael jest ofiarą wojny z Hamasem i to Izrael potrzebuje wsparcia i który bombardując strefę Gazy, mordując dziesiątki tysięcy ludzi mówi o pokoju:) A ludzie w to wierzą. To jest niezwykły przejaw hipokryzji w zagadnieniu ludzkiej ciekawości poznania prawdy. Był taki czas w latach 30-tych XX wieku, kiedy kłamstwo powtórzone tysiąc razy stawało się prawdą. Nie skończyło się to dobrze. Jako żaby obudzimy się wkrótce w świecie Georga Orwella, notabene Brytyjczyka.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.