TSUE nakłada karę dla Polski ws. kopalni Turów

Opublikowano: 21.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2289

Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w pobliżu czeskiej granicy.

Chodzi o sprawę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego PGE Turów, która znajduje się na terytorium Polski w pobliżu granicy z Czechami i Niemcami.

W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie ws. wymierzenia Polsce kary w związku z niewykonaniem decyzji dotyczącej kopalni Turów, której domagały się czeskie władze. Czesi żądali kary w wysokości 5 mln euro za każdy dzień pracy kopalni, mimo decyzji TSUE nakazującej wstrzymanie wydobycia. Trybunał zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej 500 tys. euro.

Pod koniec lutego Czechy złożyły pozew do TSUE w związku z rozszerzeniem kopalni węgla brunatnego Turów, w którym domagają się wstrzymania wydobycia do czasu decyzji TSUE. W skardze Republika Czeska podniosła szereg zarzutów, które dotyczą m.in. sposobu postępowania Polski w trakcie procedury wydania decyzji środowiskowej oraz postępowania o wydanie decyzji przedłużającej koncesję na działalność górniczą w kopalni Turów do 2026 roku.

Na początku kwietnia Polska wniosła o odrzucenie przez TSUE wniosku Czech. Zwrócono wówczas uwagę, że środek tymczasowy, o który wnioskuje Republika Czeska, jest nieproporcjonalny i nie zapewnia właściwego wyważenia interesów. W ocenie polskiej strony jego zastosowanie naraziłoby Rzeczpospolitą Polską i jej obywateli na znaczne i nieodwracalne szkody, w tym dotkliwe skutki gospodarcze, społeczne i środowiskowe.

W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. Polska dyplomacja podejmuje kroki, aby doprowadzić do zmiany zaskakującego postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kopalni Turów.
W połowie czerwca czeski rząd zwrócił się do TSUE o wymierzenie Polsce kar w związku z niewykonaniem decyzji dotyczącej kopalni Turów.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Cami 21.09.2021 12:23

    ale unia wyjebuje tych polskich matolow co jej sie stawiac zaczeli a nie potrafili trzymac palca w dupsku jak poprzednicyczyli : tusko lapowkarskie slugusy 🙁 a kolejne cwaniaczki juz wietrza z tego biznes jak solorzyk ze swoim atomkiem zebysmy nie zmarzli i o swieczkach za chwile nie siedzieli 🙁 podejrzewam ze to zwykly slup w rekach najezdzcow, ktorzy dalej beda dzielic i rzadzic nami przez energetyke 🙁 szkoda ze rzek nie moga zawrocic i tez nam ja wydzielac? 🙁

  2. pikpok 21.09.2021 20:17

    Dlaczego zaniechano zgazowania węgla?
    https://youtu.be/RcMUZYdLRcc

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.