Joanna d’Arc narusza zasadę sekularyzmu?

Opublikowano: 15.12.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1251

Francuskie miasto Orlean przyjęło własną kartę sekularyzmu. Wzywa ona stowarzyszenia czerpiące korzyści z samorządowych dotacji do przestrzegania świeckich zasad republikańskich. Lewica protestuje jednak przeciwko jedynemu wyjątkowi, a więc uroczystościom organizowanym w dniu 8 maja w rocznicę wyzwolenia miasta przez Joannę d’Arc.

Specjalną uchwałę w sprawie miejskich zasad sekularyzmu przegłosowano w ostatni czwartek. Opowiedzieli się za nią przede wszystkim rządzący miastem centroprawicowi Republikanie, natomiast sprzeciwiła się jej proprezydencka „Republika Naprzód!” wraz z lewicą. Wszystko za sprawą wyjątku od reguły dotyczącej zasad republikańskich, wymaganych od organizacji pobierających pieniądze z miejskiego budżetu.

Zasad sekularyzmu nie trzeba będzie bowiem przestrzegać w dniu 8 maja. W Orleanie odbywają się wówczas uroczystości upamiętniające wyzwolenie miasta przez Joannę d’Arc, francuską bohater narodową i świętą Kościoła katolickiego. Miejskie władze podkreślają, że te wydarzenie jest zawsze połączeniem święta religijnego, państwowego i wojskowego. Uroczystości te liczą sobie kilkaset lat, dlatego spodziewano się, że taka decyzja nie wywoła protestów.

Tymczasem liberałowie i lewicowcy uważają ten wyjątek za naruszenie zasad republikańskich. Sarah Benayad, lewicowa radna miejska, uważa jego wprowadzenie za „niebezpieczne”. Według niej w takim wypadku karta sekularyzmu traci swój sens. Władze Orleanu tymczasem przy każdej okazji reprezentują wszystkich mieszkańców, stąd też zawsze powinny przestrzegać republikańskich wartości.

Na podstawie: Valeursactuelles.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.