Inżynier idzie na wojnę przeciwko fabrykom aluminium

Opublikowano: 07.01.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2274

Inżynier elektryk Reynir Þór Eyvindsson z Islandii wykupił czas reklamowy na okres kilku lat na antenie narodowego nadawcy RÚV z zamiarem przypomnienia pewnych niewygodnych prawd o produkcji aluminium w Islandii. Według niego działalność hut ma gorszy wpływ na środowisko, niż wielu może się wydawać.

Produkcja aluminium to wysoce energochłonna gałąź przemysłu, która znalazła dobre warunki do rozwoju w Islandii dzięki dostawom zielonej energii elektrycznej. Osoby zajmujące się ochroną środowiska zwrócili jednak uwagę, że wykorzystanie energii geotermalnej i wodnej nie neutralizuje wpływu tego przemysłu na środowisko.
Tekst wyświetlany w reklamie brzmi „Islandzkie huty aluminium: płacą niskie podatki. Emitują dwa razy więcej CO2 niż cała flota samochodowa. Rocznie wytwarzają około 1,5 miliona ton toksycznego szlamu. Mogłoby to wypełnić basen w Laugardalur 1500 razy. Szczęśliwego Nowego Roku, Reynir Eyvindsson”.

W oświadczeniu dla „Morgunblaðið” Reynir powiedział: „Jest to kwestia wysoce polityczna. Nie wszyscy zgadzają się, żeby ta wysoce zanieczyszczająca branża była tutaj”.

Reynir przyznaje, że spoty reklamowe w RÚV podczas wakacji są dość drogie, ale mówi, że nie szkoda mu tych pieniędzy. Płaci za reklamy z własnej kieszeni i przyznaje, że mogą one nie mieć takiej jakości, jak profesjonalne reklamy przemysłu aluminiowego. Mimo to uważa te pieniądze za dobrze wydane.

Na podstawie: IcelandReview.com
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sga 08.01.2023 07:17

    swietna wolnosc slowa
    czy u nas (jeslibyloby mnie stac to tez moglbym wykupic cos takiego np na 3 czy innym medium?)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.