Holenderskie uczelnie chcą kształcić mniej obcokrajowców

Opublikowano: 26.02.2022 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 832

Holenderskie uniwersytety wezwały liberalny rząd Marka Rutte, aby pozwolił im zmniejszyć limity przyjęć dla zagranicznych studentów. Naukowcy twierdzą, że tylko w ten sposób możliwe jest utrzymanie dotychczasowego poziomu nauczania. Obecnie uniwersytety mają mieć z tym problem, bo wykładowcy są przeciążeni pracą z powodu dużej liczby obcokrajowców.

Stowarzyszenie Uniwersytetów Holandii, zrzeszające wszystkie największe uczelnie wyższe w tym kraju, od pewnego czasu prowadzi rozmowy z tamtejszym ministrem edukacji Robbertem Dijkgraffem. Polityk liberalnych Demokratów 66 zapewnił przedstawicieli organizacji, że w parlamencie odbędzie się debata dotycząca obecności zagranicznych studentów.

Zdaniem holenderskich uczelni jest ich w tej chwili zdecydowanie zbyt dużo. Z powodu ich dużej obecności zbyt przeciążeni pracą mają być wykładowcy i inni pracownicy uniwersytetów. Apelują one więc do rządzących, aby umożliwili szkolnictwu wyższemu wprowadzenie limitów przyjęć dla obcokrajowców chcących studiować w Holandii.

Uniwersytecka organizacja proponuje trzy rozwiązania, które ograniczą napływ imigrantów. Pierwszym z nich ma być wprowadzenie limitu liczby studentów na kursach z języka angielskiego. Drugie przewiduje ograniczenia nałożone na obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. Trzecim rozwiązaniem jest natomiast limit obcokrajowców, gdy ich zbyt duży napływ będzie zagrażał jakości nauczania.

Szef Stowarzyszenia Uniwersytetów Holandii i były liberalny polityk Pieter Duisenberg podkreślił, że w wielu wypadkach zagraniczne talenty mogą być wartością dodaną dla holenderskiej nauki. Obecny wzrost liczby obcokrajowców jest jednak wyraźnie zbyt duży.

Tylko w tym roku akademickim studia rozpoczęło o 14 proc. zagranicznych studentów więcej niż miało to miejsce w ubiegłym roku. Na trzynastu największych holenderskich uniwersytetów kształci się 80 tys. cudzoziemców, gdy tymczasem ogólna liczba studentów w Holandii szacowana jest na 340 tys. osób.

Na podstawie: Dutchnews.nl. Schengenvisainfo.com
Źródło: Autonom.pl

1

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.