Google pozwane za tworzenie monopolu

Opublikowano: 21.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1701

Departament Sprawiedliwości USA oraz jedenaście stanów zdecydowało się na złożenie pozwu przeciwko korporacji Google. Technologiczny gigant jest oskarżany o nadużywanie swojej dominującej pozycji, czyli o próbę stworzenia monopolu. Warto podkreślić, że w tej sprawie można zaobserwować rzadko spotykany konsensus, bo walkę z zapędami Google’a popierają także Demokraci.

Wspomniany pozew dotyczy dokładniej Alphabet, a więc spółki-matki jednej z najbardziej znanych światowych marek. To właśnie konglomerat występujący pod tym szyldem ma wykorzystywać swoją rynkową pozycję, aby w ten sposób zwalczać konkurencyjne przedsiębiorstwa. Ma to czynić głównie przez ich pozycjonowanie w swojej internetowej wyszukiwarce oraz w działalności reklamowej.

Należy podkreślić znaczenie faktu, że pozew składa nie tylko rząd federalny. Dołączyło do niego również jedenaście stanów, które kontrolowane są przez gubernatorów z Partii Republikańskiej. Dodatkowo w przyszłym miesiącu oddzielny pozew ma złożyć grupa prokuratorów, zajmujących się obecnie kwestiami związanymi z reklamą cyfrową. Działania Republikanów mają przy tym wsparcie Partii Demokratycznej.

W czerwcu ubiegłego roku Komisja Sprawiedliwości Kongresu Stanów Zjednoczonych wszczęła bezpartyjne śledztwo dotyczące statusu konkurencji online. Po przejrzeniu prawie 1,3 miliona dokumentów i wysłuchaniu setek ekspertów, niedawno opublikowano 450-stronicowy raport w tej sprawie. Po raz pierwszy wyszczególniono w nim potężny wpływ, jaki cyfrowe korporacje wywierają na amerykańską demokrację.

Ponadto przed rokiem oddzielne śledztwo wszczęły Departament Sprawiedliwości oraz Federalna Komisja Handlu. Instytucje te badają sprawę monopolu tworzonego przez czwórkę gigantów: Google, Amazon, Facebook, Apple (w skrócie GAFA). W ten sposób swoje zapowiedzi realizuje prezydent Donald Trump, od dawna krytykujący dominującą pozycję kilku największych korporacji.

Na podstawie: Reuters.com, Foxnews.com, Cyfrowa.rp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.