Google uznało ​​biblijny obraz za nieodpowiedni dla nieletnich

Opublikowano: 09.03.2024 | Kategorie: Kultura i sport, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1443

Algorytmowi Google nie spodobał się obraz Rubensa, „Tryumf Judy Machabeusza” z 1635, który jest prezentowany w Muzeum Sztuki w Nantes. Amerykański gigant uznał, że obraz holenderskiego malarza jest zbyt „krwawy” i oficjalna aplikacja wstawiła na stronę muzeum „ostrzeżenie dla rodziców”.

Olej na płótnie holenderskiego malarza został ukończony w 1635 roku i znajduje się obecnie w muzeum w Nantes. Przedstawia zbuntowanego żydowskiego wodza Judę Machabeusza po jego zwycięstwie nad hellenistycznym generałem Nicanorem w 161 roku p.n.e. Ten żołnierz, który miał stłumić bunt, został stracony.

Google nie spodobała się realistyczna wizja Rubensa i interweniowało. Obraz znajduje się w dziale „30 arcydzieł” z różnych działów muzeum w Nantes, obok kompozycji Georgesa de La Toura, Eugène’a Delacroix, czy Judit Reigl.

W listopadzie 2023 r. Google skontaktowało się z dyrektor Sophie Lévy, aby poinformować o wprowadzeniu zakazu stosowania aplikacji muzealnej dla dzieci poniżej 12 lat. Zaskoczona kurator wystawy próbowała się dowiedzieć, które dzieło może wywoływać „zgorszenie” algorytmu? Podejrzewano, że chodzi o jakiś kobiecy akt. Okazało się, że był to obraz Rubensa, inspirowany Starym Testamentem. „Spodziewałam się wszystkiego, ale nie tego, że obejrzenie bardzo klasycznego obrazu Rubensa wywoła złe skojarzenia” – mówiła Sophie Lévy dla „Le Figaro”. Uznała podejście amerykańskiego giganta „jednocześnie za zabawne, ale i irytujące”.

Ostatecznie poproszono muzeum sztuki z Nantes o zaakceptowanie „ostrzeżenia” dotyczącego dostępu do jego aplikacji lub usunięcie tego obrazu. Trzecią opcją było usunięcie całej aplikacji z Google Play.

Aplikacja muzeum została pobrana ponad 10 000 razy. Od niedawna towarzyszy jej ostrzeżenie dla niepełnoletnich. Dyrektor Sophie Lévy utyskuje, że platformy tego typu promują „wygładzony i jednopłaszczyznowy” odbiór sztuki, a Piękno ma ustąpić swoiście pojmowanemu Dobru.

To jeden z wielu incydentów cenzury dzieł sztuki przez używane algorytmy. W 2015 zawieszono konto użytkownika za udostępnienie obrazu „Początek świata” Gustave’a Courbeta, który znajduje się w Musée d’Orsay i przedstawiającego akt kobiety. Trzy lata później portal społecznościowy przeprosił za cenzurę słynnego obrazy Delacroix „Wolności prowadzącej lud na barykady”. Dość często cenzura według algorytmów pojawia się też na „Instagramie”.

Autorstwo: BD
Na podstawie: „Le Figaro”
Źródło: NCzas.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Katarzyna TG 09.03.2024 19:18

    Kolejnym etapem będzie decydowanie przez algorytmy kto może wejść do metra, supermarketu, komentować w mediach “społecznościowych” czy kupić bilet na pociąg. Skoro pozwalamy się gonić jak barany na pastwisko to nie dziwmy się że barierek i poprzeczek będzie przybywać.

  2. chaldejczyk 09.03.2024 22:52

    Może jednak kolejnym etapem będzie stwierdzenie, że Biblia zawiera RASISTOWSKIE elementy i jej zakaz. Patrząc obiektywnie tak jest. Biblia ma się dobrze, a w Polsce ponoć rasizm jest karalny.

  3. replikant3d 10.03.2024 11:21

    Katarzyna TG, jak chcesz zobaczyć ,,na żywo,, jak działa system który projektują jedź do Chin. Zobaczysz tam to co nam szykują…..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.