Freeland wyrzuca pieniądze na „zieloną politykę przemysłową”

Opublikowano: 18.05.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1583

Minister finansów Chrystia Freeland stwierdziła, że niedawno przedstawiony budżet jej rządu zostanie zapamiętany jako kluczowy moment w transformacji Kanady w kierunku „zielonej” gospodarki. „Wszyscy powinniśmy być aktywistami klimatycznymi” – powiedziała Freeland 16 maja występując na forum komisji finansowej Izby Gmin. Ustawa przeszła pierwsze czytanie w Sejmie 2 maja.

Projekt ustawy budżetowej ma na celu zmianę lub wprowadzenie kilkudziesięciu ustaw, w tym kilku niezwiązanych ze sprawami budżetowymi. Freeland powiedziała komisji, że jej rząd przeznaczył 120 miliardów dolarów na „zieloną politykę przemysłową”, która, jak twierdzi, zmniejszy emisje i stworzy „dużo miejsc pracy”.

Budżet przewiduje szereg środków promujących elektryfikację, w tym ulgi podatkowe na inwestycje wspierające projekty „czystej” energii elektrycznej. Sygnalizuje również zamiar rozbudowy sektora produkcji akumulatorów, podkreślając marcowy komunikat przyszłej fabryki Volkswagena w St. Thomas, Ont.

Konserwatywny poseł Marty Morantz zapytał Freeland o miliardy niezapowiedzianych wydatków i poruszyła kwestię dotacji oferowanych Volkswagenowi. „Kontynuujemy prace nad przyciągnięciem innych inwestycji tego rodzaju, ponieważ Kanada tego potrzebuje” – odpowiedziała minister Freeland. Rząd federalny zaoferował niemieckiemu producentowi samochodów dotacje w wysokości do 13 miliardów dolarów. Teraz jego konkurent, Stellantis, który obecnie buduje fabrykę w Windsor w Ontario, wstrzymał budowę, domagając się podobnej dotacji.

Freeland unikała pytań komisji o koszt obsługi długu, mimo że kwota ta jest publicznie dostępna w budżecie. Konserwatywny poseł Adam Chambers wielokrotnie naciskał na tę sprawę. „Czy powiesz Kanadyjczykom, ile wydamy na obsługę długu w przyszłym roku?” – pytał.

Freeland odpowiedziała: „Myślę, że naprawdę ważne jest umieszczanie tych liczb w kontekście. Bez kontekstu liczby nie mają znaczenia. Nasze opłaty za obsługę zadłużenia są niskie w Kanadzie, w kontekście historycznym, i są niskie w porównaniu z tym, co płacą inne państwa z G7”.

Chambers odpowiedział: „Dziękuję za kontekst”, powtarzając: „Jaką wartość w dolarach brutto zamierzamy wydać na odsetki od długu w przyszłym roku?”.

„Naprawdę sprzeciwiam się podsycaniu paniki przez konserwatystów” – odparła Freeland.

Koszt obsługi długu w roku podatkowym 2021-2022 wyniósł 24,5 mld dolarów kanadyjskich, w latach 2022-2023 34,5 mld dolarów, a w latach 2023-2024 sięgnie 43,9 mld dolarów. „Na obsługę długu wydajemy prawie tyle samo, ile wydajemy na służbę zdrowia w tym kraju. Martwi mnie, że nie chcemy się do tego przyznać” – uznał. Środki New Canada Health Transfer są rzędu 46,2 miliarda dolarów.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.