Fińska alternatywa dla łączności satelitarnej

Opublikowano: 06.09.2015 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 657

Statek na środku oceanu czy oddział wojska w odległych zakątkach globu muszą obecnie polegać na komunikacji satelitarnej. W razie jej przerwania mogą pojawić się poważne problemy. Fińska firma KNL Networks twierdzi, że opracowała tańszą alternatywę dla komunikacji za pomocą satelitów. “W wymagających środowiskach, jak żegluga morska i inne, jeśli nie masz nad sobą satelity, nie masz też łączności. Teraz pojawiła się alternatywa dla długodystansowej łączności satelitarnej” – mówi Toni Linden, szef KNL Networks.

Fińska firma pojawiła się w 2011 roku w wyniku wydzielenia jej z Centrum Komunikacji Bezprzewodowej Universytetu w Oulu. Firma rozwija technologię Cognitive Networked HF (CNHF). Pozwala ona na przesyłanie dowolnych danych cyfrowych na odległość tysięcy kilometrów. Technologia wykorzystuje tradycyjne fale radiowe o wysokiej częstotliwości (HF) oraz Cognitive Radio (CR) i radio programowalne. To ostatnie okazało się kluczem do sukcesu, gdyż pozwala zastąpić tradycyjne podzespoły elektroniczne odpowiednim oprogramowaniem, dzięki czemu całość pracuje w najbardziej wymagającym środowisku. Z kolei CR potrafi samodzielnie wykrywać dostępne spektrum bezprzewodowe i automatycznie dostosować parametry transmisji tak, by jak najlepiej z niego skorzystać. “Głównym problemem CR, który udało nam się rozwiązać, było zarządzanie jakością spektrum. Warunki ciągle się zmieniają w zależności od pola magnetycznego Ziemi, Słońca, partnerów transmisji itp. Nasz system potrafi się adaptować tak, by optymalnie je wykorzystać” – dodaje Linden.

Głównym elementem CNHF jest radiostacja, jednak użytkownicy wykorzystują swoje laptopy i inne urządzenia. Radiostacja ma tylko włącznik i może być połączona z ruterem lub bezpośrednio z laptopem. Maksymalne tempo transmisji danych wynosi 153 kbps. To wystarczy do przekazania najważniejszych informacji.

“Nasz system jest kompatybilny z IPv4 oraz IPv6. W praktyce oznacza to, że nasze radio działa jak terminal. Identycznie jak terminal satelitarny. Możemy przesyłać każde dane IP. W kolejnym kroku chcemy udostępnić VoIP oraz możliwość przeglądania stron WWW” – dodaje Linden. “Jeśli chcielibyśmy porównać CNHF z komunikacją satelitarną, która jest jedynym podobnym systemem komunikacyjnym, to trzeba powiedzieć, że główna różnica polega na tym, iż w CNHF za każdym razem tworzymy dedykowany kanał łączności. Jego pojemność nie jest dzielona z innymi użytkownikami. W komunikacji satelitarnej kanały są dzielone, zatem jakość połączenia zależy od możliwości konkretnego satelity.”

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: ZDNet.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.