Finowie protestują przeciw antypracowniczej polityce rządu

Opublikowano: 02.02.2024 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1763

Setki tysięcy Finów wzięło udział w protestach przeciwko reformom prawa pracy i polityki społecznej, proponowanym przez koalicję tamtejszej prawicy. Według organizacji pracowników zakładane zmiany uderzą w osoby o najniższych dochodach, a przede wszystkim osłabią pozycję przetargową zatrudnionych wobec przedsiębiorców.

Od środy w Finlandii trwa strajk powszechny, który ma być kontynuowany także w przyszłym tygodniu. W samych Helsinkach zgromadziło się w czwartek blisko 10 tys. osób, natomiast w całym kraju w protestach wzięło udział prawie 300 tys. pracowników.

Uczestnicy strajku domagają się cofnięcia reformy zaproponowanej przez prawicowy rząd Petteriego Orpo z liberalno-konserwatywnej Partii Koalicji Narodowej. Fiński minister ds. zatrudnienia Arto Satonen twierdzi, że są one konieczne z powodu sytuacji finansowej kraju i wymagań stawianych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Reforma prawa pracy i polityki społecznej przewiduje między innymi obniżenie świadczeń społecznych, notabene w dużej mierze już dotkniętych redukcjami. Zdaniem związków zawodowych te rozwiązania doprowadzą do utraty nawet kilkuset euro miesięcznie przez osoby o niskich dochodach, szczególnie zatrudnionych w najgorzej opłacanych sektorach pokroju handlu.

Nowe zasady sporów zbiorowych pracowników z przedsiębiorcami fragmentaryzują z kolei negocjacje płacowe, co byłoby korzystne tylko dla biznesu. W dłuższej perspektywie oznaczałoby to niższe płace i pogorszenie się warunków zatrudnienia.

Prawicowe ugrupowania tworzące gabinet Orpo krytykowały protesty związków zawodowych, uznając je za motywowane politycznie. Wzywali nawet do wprowadzenia zakazu organizowania tego typu demonstracji, czyli łamania podstawowych zasad Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Na podstawie: Euronews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Denisrozrabiaka 03.02.2024 00:35

    “…z powodu sytuacji finansowej kraju i wymagań stawianych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy” – niech kupią sobie 2000 używanych czołgów w stanach to im przejdzie

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.