Czy TVP marnotrawiła publiczne środki?

Opublikowano: 15.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 772

Marian Banaś nie odpuszcza rządowi i jego podległym strukturom. Kierowana przez niego Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła sprawdzanie czy Telewizja Publiczna prawidłowo zarządza majątkiem i gospodaruje powierzonymi jej środkami.

TVP to jeden z najważniejszych instrumentów sprawowania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Za pomocą publicznej stacji telewizyjnej partia prowadzi swoje kampanie wyborcze, niszczy przeciwników politycznych, szczuje na mniejszości i propaguje treści zgodne z własną linią ideologiczną. Tak istotny aparat musi być zasilany odpowiednią ilością środków. Wydatki na realizację „misji publicznej” przez TVP w 2020 roku wyniosą 2,63 mld zł. 6 marca br prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przyznaniu rekompensaty mediom publicznym. Nowelizacja przewidywała wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te miały zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.

Wydatkowanie tych środków budzi spore wątpliwości. Na niepokojące fakty zwraca uwagę Juliusz Braun – członek Rady Mediów Narodowych z ramienia opozycji i były prezes TVP. „Należy sprawdzić racjonalność wydatkowania tych środków. Koszt niektórych seriali jest dziś niekiedy dwukrotnie, a nawet trzykrotnie wyższy niż seriali produkowanych 4-5 lat temu. Czy przekłada się to na wzrost widowni lub efekt artystyczny albo edukacyjny? Warto też rzetelnie ocenić racjonalność wszystkich wydatków na zakup praw sportowych” – wymienia.

Według komunikatu prasowego NIK, kontrolerzy sprawdzą przede wszystkim, czy TVP SA prawidłowo zarządza majątkiem i gospodaruje środkami finansowymi. Na tym etapie jednak, podobnie jak przy wszystkich innych trwających kontrolach, nie ma jednak mowy o szczegółach. Izba chce uniknąć sytuacji, w której szefostwo TVP przygotuje się na kontrole na danym obszarze.

Poprzednia kontrola w TVP – dotyczącą produkcji zewnętrznej dla nadawcy – przeprowadzona była w 2015 roku. Telewizja w 2019 roku miała 2,559 mld zł przychodów (wzrost o 16,7 proc. w porównaniu z 2018 rokiem). Spółka zakończyła 2019 rok z 89 mln zł zysku netto (3,5 mln zł rok wcześniej). Koszty działalności wyniosły 2,691 mld zł i były o 16,9 proc. wyższe niż w 2018 roku.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.